9. sınıf öğrencilerine değerlerin müzik etkinlikleri yoluyla kazandırılması
Teaching ninth grade students societal values through musical activities
- Tez No: 586159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP PARASIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, öğrencilerin“sorumluluk, dostluk, barışçı olma, dürüstlük, hoşgörü ve saygı”değerlerini kazanmasında müzik dersi ve okul şarkılarının etkililiğini araştırmaktır. Ayrıca öğrencilerin değerlere yönelik duyarlılıklarını artırmak için müzik dersinin ve okul şarkılarının aktif rolünün olup olmadığını anlamak ve Türk Milli Eğitim Sistemi'nin amaçları doğrultusunda hazırlanan şarkılar ile alana katkı sağlamaktır. Yöntem: Araştırmada deney ve kontrol grupları, özellikleri açısından birbirine denk iki sınıftan seçildiğinden yarı deneysel desenlerden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Veri toplamak amacı ile kişisel bilgi formu, İnsani Değerler Ölçeği ve uzman görüşü formu kullanılmıştır. Deney grubuna 8 hafta süresince hazırlanan program uygulanırken; kontrol grubunda herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilen eğitimin etkisini ölçmek amacıyla deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön test- son test puanları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Müzik Etkinlik Temelli Değer Öğretim Programı'na katılan deney grubu öğrencilerinin“Sorumluluk, Saygı, Dürüstlük, Hoşgörü, Barışçı Olma, Dostluk”son test puanları ile kontrol grubunda yer alan öğrencilerin“Sorumluluk, Saygı, Dürüstlük, Hoşgörü, Barışçı Olma, Dostluk”son test puanları arasında anlamlı farklılaşma olduğu anlaşılmıştır. Bonferroni analizi sonucunda ortalamalar arasındaki bu farkın deney grubunda yer alan öğrencilerin lehine olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Tüm değerlere ait deney ve kontrol grubu toplam madde ortalama puanlarının hem ön testte hem de son testte farklılık gösterdiği görülmektedir. Ön test ve son test ile ilgili bulgular incelendiğinde öğrencilerinin değerlere ait farkındalıklarını artırmak için okul şarkıları ve değere yönelik materyaller ile ilgili olarak yapılan uygulamanın olumlu sonuçlar verdiği ve uygulama yapılan deney grubunun kontrol grubuna göre değer bilincini daha iyi kavradığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the impact of music lessons and school songs on bringing in values such as but not limited to“responsibility, friendship, peacefulness, integrity, tolerance and respect”. Furthermore, understanding if music lessons and school songs have an active role in increasing students' awareness on the subject matter and improving on the matter by preparing songs that have purposes in line with the vision and mission of the Turkish National System of Education are additional aims of the study. Method: Since the control and experimental groups were chosen to be essentially equivalent features wise, the study utilizes control grouped designs matched by pretest-posttest design data gained from quasi-experimental design. For data collection, personal information form, humanitarian values scale and form of expert opinion.The experimental group has gone thtough an 8-week programme, while the control group had none. For the purpose of measuring the influence of the education, the results from pre and posttests of experimental and control groups were compared. Findings: A meaningful differentiation was detected between pre and post“Responsibility, Respect, Integrity, Tolerance, Peacefulness, Friendship”test results of the experimental group that has been a part of the Education of Values through Musical Activities and the control group that has not. With the usage of the Bonferroni analysis, it was concluded that the difference between the medians of the two groups demonstrated an advantage to the experimental group. Results: With regards to all the values and for both the experimental and control group, a change was seen in the average results for pre and posttest. After thorough analysis of pre and posttest findings, It can be concluded that the usage of school songs and materials that are aimed at teaching values have positive effects on increasing the awareness of the students towards values; and that the experimental group had gained a far better grip than the control group.