Rights-based civil society organizations and democratization in Turkey
Türkiye'de hak temelli sivil toplum örgütleri ve demokratikleşme
- Tez No: 586273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez hak temelli sivil toplum örgütlerinin Türkiye'deki demokratikleşmeye sunduğu katkıyı incelemektedir. Tezde hak temelli sivil toplum örgütleri, özgürlükleri savunarak demokratik ilkeleri başlattıkları, korudukları ve ileri taşıdıkları için demokratikleşmenin ana aktörleri olarak değerlendirilmiştir. Osmanlı döneminden 1980'lere kadar, sivil toplumun zayıf olduğu, hak temelli sivil toplum örgütlerinin ise var olmadığı göze çarpmaktadır. Fakat 1980'lerden itibaren, bu girişimler farklı hak temaları çerçevesinde örgütlenmeye başlamışlardır. Tez, Türkiye siyaseti ve sivil toplumu hakkında yazılmış literatürlerden faydalanarak, hak temelli sivil toplum örgütlerinin nasıl toplumdaki başlıca aktörler haline geldiklerini anlatmakta ve 1980'lerden itibaren Türk siyaseti üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. Bu bağlamda, demokratikleşme çabasıyla çeşitli hak temaları üzerinde çalışmakta olan hak temelli sivil toplum örgütlerinden örnekler verilmektedir. Bu örgütler hem siyasal hem de finansal olarak Avrupa Birliği'nden destek görmüş ve bu sayede kendi demokratik görüşlerini duyurmuşlardır. Demokratik fikirleri savunan hak temelli sivil toplum örgütlerinin bu nedenle, Avrupa Birliği'yle müzakerelerin başladığı tarihten itibaren olumlu bir yükseliş gösterdiği söylenebilir. Tez ayrıca hak temelli sivil toplum örgütlerinin siyasal zeminde demokratikleşmeyi nasıl zenginleştirdiğine değinmekte ve siyasi partiler, bakanlıklar ve belediyeler üzerindeki etkisinden bahsetmektedir. Tez, ayrıca, hak temelli sivil toplum örgütlerinin özellikle 2013'teki Gezi Parkı eylemlerinden sonra demokratikleşme mücadelesinde kilit rol oynadığını belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of the rights-based civil society organizations in promoting democratization in Turkey. I consider rights-based civil society organizations as focal actors for democratization because they initiate, secure and advance democratic rule by upholding liberties and freedoms. From the late Ottoman period to the 198ights-based civil society organizations were absent. However, after the 1980s, they emerged to represent different right themes. By employing the existing literature on Turkish politics and civil society, I attempt to explore how rights-based civil society organizations became major actors in society and discuss their strong influence on Turkish politics since the late 1980s. I provide examples of rights-based civil society organizations which have been working on various rights areas to trigger democratization. These organizations have been benefiting politically and financially from the European Union to stress their own democratizing visions. In that aspect, the rights-based civil society organizations, which promoted democratizing ideals, realized a positive trend after the accession negotiations with the European Union began. I also present how rights-based civil society organizations in Turkey promoted democratization in politics and refer to their significance on political parties, ministries and municipalities. The thesis also follows the growth of the rights-based civil society organizations especially after Gezi Park protests in 2013 when they became central to the political struggles for democratization.