Köylüden pazarcıya: Kırsal emeğin etnografisi
From peasant to seller: The etnography of rural labour
  1. Tez No: 766511
  2. Yazar: AYŞE ZERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ERDOĞAN ÇİNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma evlerinin bahçelerinde ürettikleri tarım ürünlerinin üretici kadınların emeğini nasıl dönüştürdüğünü anlamayı amaçlamaktadır. Giresun ilinin Bulancak ilçesinde haftada bir gün kurulan ve yöresel köy ürünlerinin satışı ile bilinen kadınlar pazarında, 2020 yılının Eylül ve Kasım ayları arasında yapılan katılımlı gözlem ve enformel görüşmelerden hareket eden çalışma kırsal alanda yaşayan ve kırsalda ürettiklerini pazarda satan“köylü”kadınların emeğini şekillendiren etkenlere odaklanmaktadır. Çalışma, kadınlar tarafından üretilen tarım ürünlerinin bizzat kendi üreticileri tarafından satışa sunulmaları sürecine odaklanarak emek teorilerine önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Kendi ürettiğine kendisi değer biçen üreticilere odaklanması ve etnografik araştırma yaklaşımıyla pazardaki ilişkisellikleri anlamaya çalışması bakımından özgündür. Elde edilen veriler üretim ve satış noktasında ürünle ilişkilenme pozisyonlarına göre iki farklı pazarcı tipolojisi olduğunu ortaya koymakta ve geçimciler ve kârcılar olarak nitelendirilen bu pazarcıların birbirilerinden ayrılan yönlerini olduğu kadar benzerliklerini de göstermektedir. Bu anlamda kadınların“köylüden”“pazarcıya”dönüşmelerinde ailenin erkek üyelerinin pazarcılık işine dâhil olması, ekilen alanın büyüklüğü, ürünlerin üretiminde çalışan kişi sayısı gibi etmenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how the agricultural products produced by women in the backyards of their homes transform their labour. Drawing on participant observation and informal interviews conducted between September and November 2020 in the women's market, which is held once a week in Bulancak/Giresun and is known for the sale of local villagers' goods, the study examines the factors shaping the“peasant”women's labour who live in rural areas and sell what they produce there. The study attempts to make a valuable contribution to labour theories by focusing on the process of selling agricultural products by their own producers. With an ethnographic lens, it focuses on rural women producers who value and sell their products by themselves, and it tries to explore the relations in the marketplace. The data explores two different sellers' typologies according to their positions in relation to the production and sale processes by showing the similarities and differences between these two groups which are classified as subsistence farmers and profit-makers. Factors such as the involvement of the male members of the family in the marketing, the size of the cultivated area, and the number of people working in the production are emphasized in the transformation process of women from peasant to market sellers.