Cinsiyet kimliği ayrımcılığı ve ana akım medyada görünmezlik: Transgender ölümleri (İntiharları/cinayetleri)
Gender identity discrimination and invisibility in the mainstream media: Transgender deaths (Suicides/murders)
  1. Tez No: 586393
  2. Yazar: TUBA ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Journalism, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 572
Özet
Heteronormativite, ataerkil toplumların en büyük problemlerinden biridir. Doğal, verili zannedilen bu kurgu ve cinsiyet rejimi yaşamın tüm alanlarını şekillendirmektedir. Buradan hareketle özellikle transgender ('T') bireyler cinsiyet kimliği ayrımcılığı ve ölümlerle (cinayet, intihar) karşı karşıyadır. Medya da cinsiyet rejimini doğallaştırıp yeniden üretirken, norm dışı addedilen bedenleri ve cinsiyet kimliklerini dışa atan ideolojik bir aygıt görevi görmektedir. Bu bağlamda şu sorulara cevap aranmıştır: 1-'T' bireyler ve 'T' bireylere dair ölümler egemen ideoloji ile nasıl kuruluyor, devletin ideolojik aygıtı (DİA) olan medyadan (yazılı basından) nasıl aktarılıyor? 2-'T' bireyler toplumsal yaşamda nasıl konumlanıyorlar, politik olarak kendilerini nasıl inşa ediyorlar, bu inşa gündelik yaşamlarını nasıl etkiliyor, hak ihlalleri dahilinde yaşamı nasıl deneyimliyorlar? Sorulara cevap bulabilmek için üçgenleme metodolojisi ekseninde eleştirel söylem analizi, çevrimiçi gözlemcilik ve görüşme olmak üzere üç farklı yöntem kullanılmıştır. Sonuç olarak medya gibi diğer DİA'ların ve devletin baskı aygıtlarının (DBA) 'T' bireylerin yaşamında olumsuz tezahüre sahip olduğu saptanmıştır. Ana akım gazetelerde yer alan ölüm haberlerinde 'T'nin önemsizleştirildiğinin ve bu haberlerin kamuoyundaki olumsuz algıları pekiştirecek yönde söylemsel inşa ile sunulduğu tespit edilmiştir. Zira ölümlerin geneli bireysel meseleler gibi verilmiş, politik bağlamından koparılmış ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını yeniden üreterek okuyucuya servis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heteronormativity is one of the major problems of the patriachal societies. This fiction and gender regime, which is thought to be natural, is shaping all areas of life. Within the context, especially transgender ('T') individuals are exposed to gender identity discrimination, and deaths (murder, suicide). As the media naturalizes and reproduces the gender regime, it acts as an ideological apparatus that expels bodies and gender identities that are considered out of norm. Within this context answers has been sought to these questions: 1-How are deaths of 'T' individuals and 'T' individuals established through dominant ideology, and how are they transmitted from the print media, an ISA? 2- How are 'T' individuals positioned themselves in social life, how do they build themselves politically, how does this construction affect their daily lives, and how do they experience life in violation of rights? In order to find answers to the questions, three different methods have been used in the axis of triangulation methodology: critical discourse analysis, online observation and interviewing. As a result ISAs and RSAs, like the media, have been found to have negative effects in the life of 'T' individuals. It has been found that transgender deaths in the mainstream newspapers are presented through discursive construction in order to reinforce negative perceptions in the public opinion. Because the overall deaths have been presented as individual issues, separated from the political context and served to the reader by re-producing gender identity discrimination.