Kamu kurumlarının güvenliği ve acil durumlarda risk yönetimi: Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksekokulu örneği
Security of public institutions and risk management in emergencies: the case of Ankara University Beypazari vocational school
  1. Tez No: 586424
  2. Yazar: HASAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEHİR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizde kurum ve kuruluşlar yasal bir gereklilikle acil durum planları hazırlamaktadırlar ve güvenlik yönüyle yaşanacak sorunlar için de bu planda bazı konular işlemektedirler. Fakat bu planlarda gerek uzman desteğinin bulunmaması gerekse koordinasyonsuzluk güvenlik sorunlarında büyük eksiklikler yaşanmasına sebep olmaktadır. Kamu hizmeti yürüten yerleşkelerin idarecilerinin kolluk görevlileriyle koordinasyon kurarak güvenlik adına kurumları için yapılması gerekenleri öğrenmeleri gerekmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmamızda güvenlik kaynaklı acil durumlara karşı kamu hizmet alanlarının daha güvenlikli olması adına neler yapılabileceğini literatür ve saha çalışmalarıyla detaylandırılmıştır. Daha kaliteli bir güvenlik hizmetinin sunulması için güvenlik kaynaklı acil durumlara yönelik hazırlıkların ve planların alanında uzman kişilerce yürütülmesi ve tüm bu konuların yasal zemine oturtulması gerektiği inancı oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, institutions and organizations are preparing emergency plans with a legal requirement and some issues are covered in this plan for the problems to be experienced in terms of security. However, the lack of expert support and the lack of coordination in these plans lead to major shortcomings in security problems. Administrators of the camps conducting public services should coordinate with law enforcement officers and learn what needs to be done for their institutions in the name of security. From this point of view, in our study, what can be done in order to make public service areas safer against security emergencies is detailed with literature and field studies. In order to provide a better quality security service, it is believed that the preparations and plans for security emergencies should be carried out by experts in the field and all these issues should be placed on the legal ground.