Popüler kültürün reklamlar üzerine olan etkisi
The effcet of popular culture on aadvertisements
  1. Tez No: 586434
  2. Yazar: NİHAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kültürün tanımı üzerinde durularak, kültürün özelliklerinden ve kültürün çeşitlerinden bahsedildikten sonra yine popüler kültürün tanımı yapıldıktan sonra topluma ve tüketicilere olan etkilerinden bahsedilmiştir. Reklamın tanımından başlayarak, reklamın detaylarına inilmiştir. Geleneksel medya ve yeni medyanın neler olduğundan bahsedildikten sonra karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bu medyaları reklamları nasıl etkilediği de araştırılarak kültürel boyutlarına inilmiştir. Araştırma kısmında ise reklamda uzmanlaşmış kişilerle bire bir görüşülerek popüler kültürün reklamı nasıl etkilediğiyle ilgili sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the definition of culture is emphasized, the characteristics of culture and the types of culture are mentioned, and after the definition of popular culture, the effects on society and consumers are mentioned. Starting from the description of the advertisement, the details of the advertisement are explored. After talking about traditional media and new media, comparisons are made. The effects of these media on advertising have been investigated and their cultural dimensions have been examined. In the research part, one-to-one interviews with experts in advertising have been tried to conclude on how popular culture affects advertising