Gümrük Birliği sonrası Türk imalat sanayinin Avrupa Birliği piyasasındaki rekabet gücü
The competitiveness of the Turkish manufacturing industry in the European Union market after the customs Union
- Tez No: 586452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OZAN BAŞKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada amaç, Türkiye'nin Avrupa Birliği (15) ile Gümrük Birliğinin tamamlanmasının ardından, AB piyasasında Türk imalat sanayinin rekabet gücünü, Balassa Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük yöntemi ile ölçerek, ortaya çıkan değişim ve gelişmeleri araştırmak ve değerlendirmektir. Veri seti, SITC Rev.3, 3 haneli sınıflandırmada ki 166 mal grubuna ait ihracat verilerinden oluşmakta, zaman aralığı ise 1996'dan 2016'ya 21 yılı kapsamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada hesaplanan uluslararası rekabet gücü endeksleri göstermektedir ki, Türkiye genel olarak çoğu imalat sanayi alt sektöründe uluslararası rekabet gücüne sahip değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Turkey's with European Union (15) the Customs Union Upon completion, the competitiveness of the Turkish manufacturing industry in the EU market, as measured with Balassa Revealed Comparative Advantage is to investigate the changes and developments occurring and evaluate. The data set, SITC Rev.3, consists of export data for 166 commodities in the 3-digit classification, with a time span of 21 years from 1996 to 2016. In this context, studies indicate international competitiveness indices that are calculated in that Turkey does not have the international competitiveness of the manufacturing industry in most sub-sectors in general.