Hatırlama ve unutmanın politikası: Gezi olayı'nın hatırlanma biçimleri
The politics of remembrance and forgetting: The ways of recollecting Gezi protests
- Tez No: 586512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TÜMAY ARSLAN YEGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, farklı toplumsal kesimlerin Gezi Olayı'nı hatırlama biçimleri analiz edilmektedir. Tezde hafıza, yalnızca geçmişi hatırlama edimi olarak değil; onu yeniden kuran, geleceğe dönük, bireysel ve kolektif kimliklerin kurucu bir unsuru olarak ele alınmıştır. Bireylerin ve grupların hatırlama/unutma pratikleriyle tarihsel-toplumsal özneler olarak inşa edilmişlikleri arasındaki karşılıklı ilişki, Gezi'yi hem bir olanaklar evreni hem de kimlikler arası geçişsizlikler, çatışma ve asitmetrik ilişkiler evreni olarak düşünmemizi gerektirmektedir. Buradan yola çıkarak çalışmada, Gezi Olayı'nın hatırlanma biçimlerinde, mevcut toplumsal güç ilişkilerinin, çatışmaların ve eşitsizliklerin nasıl görünür olduğu ya da tersine, nasıl perdelendiği analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, different social groups' recall types of Gezi Protests are analyzed. In the thesis, memory is considered not only as merely act of remembering the past, but also as something that reconstructs it, prudential,constituent element of individual and collective identity. Correlative relationship between individuals' and groups' remembering/forgetting practices and their being constructed as historical/social subjects are required to think as both the universe of opportunity and the universe of intransivity between identities, conflicts and irregular relationships. From this point of view, in this study it is analyzed that how in recall types of Gezi Protests it is seen the existing social power relationships, conflicts and inequalities or on the contrary how it is concealed.