Karanfil (Dianthus caryophyllus L. )'in meristem kültürü tekniği ile çoğaltılması ve hastalıksız bitki üretimi
Virus-free Dianthus caryophyllus L. production by using meristem culture method
- Tez No: 121325
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, karanfil ( Dianthus caryophyllus L.) bitkisinde meristem kültürü tekniği ile virüs eliminasyonu ve bitki üretilmesi denenmiştir. Meristem kültüründe kullanılacak explantlar, Dianthus caryophyllus'un genç çeliklerinin meristem uçlarıdır. Denemede MS (Murashige-Skoog) ve 1/2 MS temel besin ortamları kullanılmıştır. Yapılan çalışmada en iyi bitki gelişiminin MS besiyerinde gerçekleştiği gözlenmiştir. Bunun dışında denemede virüse dayanıklılık, vitrifıkasyon (camsılaşma) olasılığı, kök ve sürgün gelişimi de gözlenmiştir. Gözlem sonucunda, gerek virüs belirtisi, gerekse camsılaşma bakımından MS ortamı 1/2 MS ortamına göre daha iyi sonuç vermiştir. Sürgün oluşumu ve kök gelişimi için MS ve Vı MS besiyerlerine Kinetin ve NAA'nın iki farklı doz kombinasyonu eklenmiştir. En iyi sürgün oluşumunun 1 mg/1 NAA x 1 mg/1 Kinetin ilaveli MS ortamında gerçekleştiği gözlenmiştir. Yine en iyi kök oluşumu, 1 mg/1 NAA x 1 mg/1 Kinetin, 1 mg/1 NAA x 2 mg/1 Kinetin ilaveli MS besiyerinde gerçekleşmiştir. Virüs belirtisi göstermeyen bitkilerin oranlarına bakıldığında en sağlıklı bitki gelişiminin MS besiyerinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, virus-free Dicmthus caryophyllus L.was raised by using meristem culture method. Explants were meristem tips of young cutting. MS (Murashige-Skoog) and Vz MS was used as main culture media. At the and of the study, the best growing was observed in MS culture media. Moreover, resistance to virus, vitrification, root and shoot growth was observed. MS culture media, better than V2 MS media about virus symptoms, vitrification, root and shoot growth, Two different dose combinations of kinetin and NAA were added to MS and V2 MS culture media. 1 mg/1 NAA x 1 mg/1 Kinetin added culture media was determined as the best for shoot growth. Also, 1 mg/1 NAA x 1 mg/1 Kinetin, 1 mg/1 NAA x 2 mg/1 Kinetin added was determined as the best for root growth. When virus-free plants were checked, best results taken from MS culture media.