Bakibaba (Küre) bakır yatağının genel jeolojisi ve cevherleşme olanakları
General geology and mineralization possibilities of Bakibaba (Küre) copper deposit
  1. Tez No: 5866
  2. Yazar: MURAT HASAN ERENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1X1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAKİBABA (KÖRE) BAKIR YATA?ININ GENEL JEOLOJİSİ VE CEVHERLEŞME OLANAKLARI Murat Hasan ERENEL Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana/bilim Dalı Danışman : Yard. Doç. Dr. Yavuz OKAN 1988, Sayfa : 70 Jüri : Yard. Doç. Dr. Yavuz OKAN Doç. Dr. Vedia TOKER Yard. Doç. Dr. Halil ARAL Bu tez çalışması Kastamonu ili Küre İlçesi sınırları dahilinde yer alan Bakibaba cevher yatağının genel Jeolojik haritasının hazırlanması, cevher yatağının geometrik şekli, konumu, tenörü ve rezervinin saptanması ve yatağın genişle me olanaklarının araştırılmasını amaçlamıştır. -İnceleme ala nında olasılıkla Liyas Öne es i-Liyas yaşlı kayaçlar yer al maktadır. Bu kayaçlar altta Küre ofiyoliti bazaltik kayaçla*- rı ve üste doğru ise Akgöl formasyonu siyah şeyi üyesi ve 'şeyl-kumtaşı-silttaşı ardalatnması olarak izlenmekte; özel likle bazaltik kayaçlar önemli oranlarda ayrışma göstermek te ve yüzeyde geniş bir limonit ik zon yer almaktadır. Cev herleşme baz alt -siyah şeyi dokanağında bazaltlar içerisinde yerleşmiş olup güney-güneydoğuya doğru eğimlidir. Cevher yatağının ana mineralleri pirit ve kalkopirittir. Siyah şeyl- bazalt dokanakları özellikle güney ve güneydoğu kesimler cevherleşme için potansiyel alanlardır. Kesit yöntemi ile ya pılan görünür rezerv hesabına göre cevher yatağında 1987 yı lı başı itibariyle ortalama 56 2,96 Cu ve # 38,74 S içerik li 2 214 431 ton cevher varlığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler t Küre,( Türkiye ), Bakibaba, bakır, pirit, masif sülfid, bakır yatağı, Pontidler
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis GENERAL GEOLOGY AND MINERALIZATION POSSIBILITIES OF BAKIBABA (KÜRE) COPPER DEPOSIT Murat Hasan ERENEL Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Asst. Prof, Dr. Yavuz OKAN 1988, Pages : 70 Jury : Asst. Prof. Dr. Yavuz OKAN Assoc. Prof. Dr. Vedia TOKER Asst.Prof. Dr. Halil ARAL This study has been carried out with the purpose of preparing the general geological map of Bakibaba copper deposit which lies at the border of Küre town within the Kastamonu province as well as to determine the geometrical shape, situation, grade and reserve of the ore deposit and to examine the possible broadening of the deposit. The outcropping 'rock units of the area are probably of Pre-Li- asi-Lias age. From bottom to top, basaltic rocks of Küre ophiolites and black shale members of Akgo'l formation and also shale-sands tone-siltstone intercalation can be obser ved. On the surface a wide limonitic zone is present and the basaltic rocks exhibit strong alteration. Mineralizati on is located within the basalts and at the contact of basalts and black shales, and dip south-southeast. The main minerals of the deposit are pyrite and chalcopyrite. Contacts of black shales and basalts, especially in the south and southeastern sections, are the potential zones for the mi neralization. According to the reserv calculations which were done by applying the czross sectional method, 2.214.431 tons proven ore reserve with an average grade of 2,96 # Cu and 38.47 f» S are present since the beginning of 1987. Key words : Küre (Turkey), Bakibaba, Copper, pyrite, massive sulphide, copper deposit, Pontides