History of protest spaces in İstanbul
İstanbul'un protesto mekanları tarihi
  1. Tez No: 586604
  2. Yazar: GİZEM FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET MURAT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Sosyoloji, Public Administration, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, İstanbul'daki protesto alanlarının evrimini incelemektir. Tez bu mekanları incelerken,toplumsal hareketlerin kentle nasıl bir ilişki kurduğunu ve bu ilişkinin gerçekleştiği belirli alanları aramanın kent tarihine ve dönüşümünü incelemek için yeni bir bakış açısı sağlayıp sağlayamayacağını sorar. Bu amaçla, gazetelerdeki ve diğer süreli yayınlardaki haberler kullanılarak İstanbul'un kamusal alanlarındaki protestoları içeren bir veritabanı toplanmıştır. Sokak hareketlerinde yeni bir dönem olarak kabul edilen 1960lı yıllar, arşiv araştırması için başlangıç noktası olarak seçilirken İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları nedeni ile bir dönüm noktası işaret eden 2010 son tarihi işaretler. Bu veri, şehirdeki protesto mekanlarını bulabilmek için bir temel oluşturur. Çoklu mütekabiliyet analizi kullanılarak, protestoların yanı sıra mekanları, aktörleri, tarihleri ve konuları kümelenmiştir. Sürekliliği ve değişimi anlamak için protesto mekanları ve mobilizasyonlarını etkileyen unsurlar, bulundukları yere göre ve Türkiye'nin siyasi tarihindeki dönüm noktaları ile ilişkili olarak incelenmiştir. Bu, farklı aktör gruplarının ve mekanların diğer tüm değişkenler ile ilişkilerini anlayıp şehir ile bağlantılarını irdelemeyi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis is to examine evolution of protest spaces in İstanbul. While examining these spaces, I asked how social movements establish a relationship with the city and whether searching for particular spaces in which this relationship materialized can provide a new way of looking at the history of city and its transformation. For these purposes, a database of manifestations in İstanbul's public spaces have been collected from newspapers and other periodical publications. News from 1960s which can be considered as the era of new wave in street manifestations chosen as start point for archival research whereas 2010 which marks a turning point because of May 1st celebrations in İstanbul marked its ending. This data provided a base for locating distinctive protest spaces in city's borders. By using multi correspondence analysis, protests as well as their spaces, actors, dates and topics have been clustered. In order to understand the continuity and transformation, protest spaces and factors affecting their mobilization singularly examined according to location and in relation to turning points in Turkey's political history. This helped to understand mobilizations of different groups and their relation to particular protest spaces.