Hızlı tarama yöntemlerinde kullanılan parametrelerin yapı deprem performansı ile karşılaştırılması
Comparasion of the rapid screening parameters to seismic performance of buildings
  1. Tez No: 586608
  2. Yazar: DİLAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mevcut yapıların deprem güvenliklerinin belirlenmesi zaman ve eleman açısından oldukça uzun ve zorlu bir süreç gerektirmektedir. Bu sürecin önüne geçmek adına hızlı değerlendirme yöntemlerini uygulama zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu tür değerlendirme yöntemlerinde yapı ile ilgili çok detaylı bilgilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yöntemlerde yapı ile ilgili kesin kararlara varmak mümkün değildir. Kesin kararlar yapı ile ilgili yapılacak detaylı analizler sonucu elde edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kullanılan ve riskli betonarme binaların tespit edilmesine yarayan“Binaların Bölgesel Deprem Risk Dağılımını Belirlemek için Kullanılabilecek Basitleştirilmiş Yöntemler”ile Kanada Sismik Tarama Yöntemi dikkate alınmıştır. Çalışmada salt betonarme çerçeve sistemine sahip yapı kullanılmıştır. Seçilen betonarme yapı için statik adaptif itme analizleri ve hızlı değerlendirme yöntemleri kullanılarak farklı olumsuzluk durumları için hesaplamalar yapılmıştır. Her bir olumsuzluk parametresi için detaylı analiz ve hızlı değerlendirme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tüm değerler karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, hızlı değerlendirme yöntemlerinde kullanılan olumsuzluk parametrelerinin yapı deprem performansı ile ne kadar ilişkili olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of earthquake safety of existing structures requires a long and difficult process in terms of time and element. In order to prevent this process, it became necessary to apply rapid assessment methods. In such assessment methods, very detailed information about the structure is not needed. In these methods, it is not possible to make definitive decisions about the structure. Final decisions are made as a result of detailed analysis of the structure. Within the scope of this thesis, Simplified Methods for Determining Regional Earthquake Risk Distribution of Buildings that identify risky reinforced concrete buildings which is used by Ministry of Environment and Urbanization, and Canadian Seismic Screening Method are taken into consideration. In the study, the structure with pure reinforced concrete frame system was used. For the selected reinforced concrete structure, static adaptive repulsion analysis and rapid evaluation methods were used to calculate the different negative situations. For each negativity parameter, detailed analysis and rapid evaluation procedures were performed. All obtained values were compared. Within the scope of this thesis, it has been tried to reveal how the negativity parameters used in rapid assessment methods are related to building earthquake performance.