Hakan Günday romanlarında mekân kavramı
The concept of space in Hakan Günday novels
- Tez No: 586654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜRÜN ŞEN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeraltı edebiyatının izleri, 1980 sonrasında Türkiye'nin yaşadığı siyasal ve sosyal bunalım ortamında oluşmaya başlamıştır. Yeraltı edebiyatı, 1990'lı yıllarda belirgin bir akım olarak Türk edebiyatındaki yerini almıştır. Hakan Günday, 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'de yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden biri haline gelmiştir. Hakan Günday; romanlarında anti kahramanlar ile toplum ahlakı, evlilik ve aile kurumlarını eleştirmektedir. Cinsellik ile şiddeti merkeze alarak hiçbir değere sahip olmayan, yalnız karakterler ile modernleşme ve Batılılaşma eleştirisi yapmaktadır. Yazar, sert üslubu ile yalnızlaşan karakterlerin bir araya gelmelerini, toplumun geri kalanından soyutlanmalarını ve hiçliğe yolculuklarını anlatmaktadır. Hakan Günday'ın romanlarında mekâna ilişkin en önemli çıkarım, karakterlerin kendilerini hiçbir yere ait hissetmemeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Hakan Günday'ın yazmış olduğu ve yeraltı edebiyatının özelliklerini bünyesinde taşıyan romanları incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, Hakan Günday'ın romanlarında geçen mekânlardaki bu aidiyetsizlik, analiz edilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikle romanların özetlerine yer verilmiş; ardından romanlarda mekânlara ilişkin çıkarımlar sunulmuştur Mekân kavramı bağlamında; kahramanların birer karakter özelliği olarak sunduğu yeraltı değerleri; yaşamla uzlaşamama/varlığını anlamlandıramama, ölümü idealize etme, tercih edilmiş yalnızlık, toplumsallaşamama ve kurumlara karşı çıkış, aidiyetsizlik hissi, ahlâk kurallarını yok sayma, şiddet eğilimi-bağımlılık ve medeniyet karşıtlığı konuları üzerinde durularak romanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traces of underground literature, was formed in the political and social crisis environment that Turkey lived after 1980. In 1990s underground literature took its place in Turkish literature as a prominent movement. After 2000s Hakan Günday has become one of the most important names of the underground literature. In his novels Hakan Günday, opposes to social ethics with anti-heroes, marriage and family institutions. He criticizes modernization and Westernization with only characters who have no value at the center of sexuality and violence. The author describes the combination of harsh style and lonely characters, their isolation from the rest of society and their journey to nothingness. Hakan Günday's in novels, the most important conclusion about the place is that the characters do not feel like they belong anywhere. In this study, the novels written by Hakan Günday that carrying the features of underground literature are examined. In the light of the data obtained, this lack of belonging in the places mentioned in the novels of Hakan Günday has been analyzed and explained. First of all, the summary of the novels are given then the inferences about the places are presented in the novels. In the context of space concept; the underground values that heroes offer as character traits; novels have been examined by focusing on not being able to reconcile with life / making sense of existence, idealizing death, preferred loneliness, not being able to socialize and opposing institutions, feeling of lack of belonging, ignoring moral rules, tendency of violence-dependence and non-civilization.