Medeni durumlarına göre kadın avukatların kariyer sorunları: Sakarya barosu örneği
Career problems of female lawyers according to their marital status the case of Sakarya bar association
- Tez No: 586717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, Sakarya Barosu kadın avukatlarının kariyerleriyle ilgili durumlarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Sakarya Barosu'na kayıtlı kadın 28 avukatın, avukatlık mesleğinde bir kadın olmayı nasıl değerlendirdiklerini, bireysel kariyer hedeflerini, bu hedeflere ulaşmalarında kendi durumlarında avantajlı ya da dezavantajlı buldukları yönleri, mesleklerini icra ederken yaşadıkları kariyer sorunlarını ve kariyer hedeflerine ulaşmalarında çalışma ortamından beklentilerinin neler olduğunu inceler. Mevcut çalışma özellikle, evli, bekar veya çocuklu olma durumunun kadınların avukatlık kariyerleriyle ilişkin görüşleriyle ilişkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. Sakarya Barosu'na mensup 28 kadın avukat ile yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği kullanarak, çalışma kadın avukatların kariyer durumları ve kariyer durumlarının evli, bekar, çocuklu veya çocuksuz olması arasındaki ilişkilere odaklanmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu avukatlık mesleğinin kadınlar için uygun olduğu görüşündedirler ve herhangi bir meslekle ilgili uygunluğun kadın erkek olmanın dışında değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar, kariyer hedefi olarak mesleği en iyi şekilde icra etmeyi hedef edinmişlerdir. Kadın avukatların bekar ve evli olmalarına göre kariyer hedeflerinde ciddi farklılıklar mevcuttur. Bekar kadın avukatların birçoğu sadece mesleklerini düzgün bir şekilde icra etmeyi hedeflerken, bazılarının belirgin bir kariyer hedefi yoktur. Evli kadın avukatlar ise mesleklerini düzgün bir şekilde icra etmeyi hedeflemenin yanında mesleklerine ilişkin eğitim ve seminerlere katılarak uzmanlaşmayı hedeflediklerini ayrıca alanlarında yüksek lisans yapmak istediklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların çoğu, çocuklu olmanın meslek hayatına olumsuz etkisi olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca çalışma, kadınların avukatlık mesleğini icra ederken çocuklu olmalarından kaynaklanan olumlu olumsuz etkileri konusunda bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to shed light on the career situation of women lawyers of Sakarya Bar Association. This study examines how 28 female lawyers, registered to the Sakarya Bar Association, evaluate their status as a woman in the legal profession, their individual career goals, the aspects they find advantageous or disadvantageous in achieving these goals, the career problems they face while performing their professions, and their expectations from the working environment in achieving their career goals. In particular, the present study seeks to demonstrate the relationship between being married, single or having children and women's views on their legal careers. Using the semi-structured interview technique, conducted with 28 female lawyers from the Sakarya Bar Association, the study focuses on the relationship between the career status of female lawyers and their being married, single, with or without children. According to the results of the study, the majority of the participants think that the profession is suitable for women and that the suitability of any profession should be evaluated by considering some other factors rather than being a woman or man. As a career goal, the participants aim to perform the profession in the best way. There are serious differences in career goals according to the fact that female lawyers are single and married. While many of the single female lawyers only aim to perform their jobs properly, some do not have a clear career goal. On the other hand, married female lawyers stated that they aim to specialize by participating in training and seminars related to their profession as well as aiming to perform their profession properly and also they want to do master's degree in their fields. Most of the participants stated that having a child has a negative effect on their professional life. In addition, the study provides information on the positive and negative effects of having children while practicing law.