Suriyelilerin Türkiye'ye göç süreci ve ilişkiler ağı: Ulubey mahallesi
Syrians migration process to Turkey and network of relationships: Ulubey
  1. Tez No: 586727
  2. Yazar: MELTEM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Türkiye'ye göçen Suriyelilerin sayısındaki büyük artış, göçün etki alanını genişlettiği gibi göçün etkisinin derinleşmesiyle birlikte Suriyeli zorunlu göçmenler ile ilgili farklı disiplinlerin çalışma yapmasını da beraberinde getirmiştir. Çalışmada ele alınan konu Suriyeli zorunlu göçmenlerin Türkiye'ye göç yolculuğu ve yeni yaşam alanı kurma süreçlerinde etkili olan ağlar (kişi, kişiler ya da kurumlar) olup olmadığı, varsa bunlara nasıl ulaşıldığı ve bunların neden olduğu olumlu ve olumsuz göçmen deneyimlerinin katılımcıların deneyimleri ve anlam dünyaları üzerinden ortaya konmasıdır. Suriyeli zorunlu göçmenlerin Türkiye'ye göç etme ve Türkiye'de yaşam kurma deneyimlerinde aracı rol üstlenen kişi ya da firmaların bu süreçteki rollerinin legal ve illegal boyutları özelinde katılımcıların anlam dünyaları üzerinden ortaya konması ise çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırma evreni Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı Ankara Altındağ Ulubey Mahallesidir. Amaçlı ve kartopu örneklem seçimi yöntemiyle Ulubey Mahallesinde yaşayan on beş Suriyeli zorunlu göçmen bireyle gönüllülük kapsamında görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada göç sürecinde kullandıkları ağların önemli olması nedeniyle katılımcılar belirlenirken arkadaşların aktif olduğu, ailenin aktif olduğu, aracı yapıların aktif olduğu ve kaçak ya da diğer yollarla gelen kişiler olmalarına dikkat edilmiştir. Nitel verilerin değerlendirilmesi için MAXQDA12 nitel analiz programı ile tema analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları Suriyeli zorunlu göçmenlerin göç süreci ve yeni yaşam kurma sürecinde kullanmış oldukları ağların önemli olduğu ve bu ağlar aracılığıyla bilgi ve kaynaklara erişimin sosyal sermaye kavramı ile ilgili olduğu olduğu görülmüştür. Ayrıca göç süreci ve yeni yaşam kurma sürecinde aracı rol üstlenen kişi ya da firmaların bu süreçteki rollerinin legal ve illegal boyutlarının göç endüstrisi kavramı kapsamında değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Large increase in the number of Syrians who immigrated to Turkey not only expanded the domain of the migration but also led different disciplines to conduct studies regarding forced migration as impact of migration has deepened. The subjects the study deals with include whether there are networks [person(s) or institution(s)] that are effective in Syrian forced immigrants' immigration process to Turkey and the process in which they seek to form a new living space, and, if any, how they reach these networks and the negative and positive outcomes of these networks, through the experiences and semantic worlds of participants. Setting forth the immigration process of Syrian immigrants to Turkey and the legal and illegal aspects of the roles of persons or companies act as intermediaries in establishing a living space especially through the semantic world of participants are among the aims of the study. The research population is Ankara Altındağ Ulubey Neighborhood, where dense Syrian population resides. Volunteer interviews were conducted with fifteen Syrian forced immigrants who live in Ulubey Neighborhood, using purposeful and snowball sampling methods. In the study, special attention has been paid to the fact that, because the networks they used in migration process were important, friends, family, intermediary structures were active in determining the participants and participants were fugitives or came into country through other ways. For qualitative data analysis, theme analysis has been performed using MAXQDA12 qualitative analysis program. Study findings reveal that the networks used by Syrian forced immigrants in the migration and establishing a new life processes are important and access to information and resources through these networks is related to the concept of social capital. In addition, the study also manifests that the legal and illegal aspects of the roles of persons or companies act as intermediaries in establishing a living space can be evaluated within the scope of the“immigration industry”concept.