Hemşirelerin manevi bakım algıları ile manevi bakım yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Nurses perceptions of spiritual care and between spiritual care competencies examining the relationship
  1. Tez No: 586728
  2. Yazar: ADEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırma; hemşirelerin manevi bakım algıları ile manevi bakım yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, gerekli izinlerin alındığı tarihten itibaren Aralık 2017-Mart 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olup, araştırmanın örneklemini 700 hemşire oluşturmuştur. Hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım algılarını değerlendirmek için Maneviyat Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği(MMBDÖ), hemşirelerin manevi bakım yeterliliklerini değerlendirmek için Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği(MBYÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ve standart sapma, yüzde-frekans, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman Korelasyon testleri ve Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,29±7,30 Min= 18 Max= 59'dur.MMBDÖ toplam puanı; 58,00±5,76 ve madde puan ortalaması ise 3,41±,33 olarak bulunurken, MBYÖ genel toplam puanı 91,52±,05 ve MBYÖ madde puan ortalaması ise 3,51±,50 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the relationship between nurses' perceptions of spiritual care and their competences. Materials and Methods: The research data were carried out between December 2017 and March 2018, with necessary permissions were obtained from Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital, Manisa State Hospital, Manisa Merkez Efendi State Hospital. This study was conducted as a descriptive and correlational study. Thesample of research included 700 nurses. Spirituality Spiritual Care Rating Scale (SSCRS) used to determine nurses' spirituality and perceptionsof spirituality assessing care. Spiritual Care Competence Scale (SCCS) was used to evaluate the nurses spiritual care competence. Mean and standard deviation, percentage-frequency, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman Correlation tests and Multiple Regression analysis were used to evaluate the data. Results: The mean age of the nurses participating in the study was 31.29 ± 7.30 with a Min= 18 and Max= 59. 45. The total score of SSCRS was 58.00 ± 5.76 and the mean item score was 3.41 ±.33, while the overall total score of the SCCS was 91.52±.05 and the mean score of the PBSS was 3.51 ±.50.