Hemşirelerde örgütsel sinizmin örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of organizational cynicism on organizational commitment in nurses
- Tez No: 586737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ NEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerde örgütsel sinizmin örgütsel bağlılık üzerine etkisini incelemek içinyapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak planlanan araştırma, Ocak 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında İzmir ilinde çalışmayı kabul eden Üniversite Hastanelerinde yürütüldü. Çalışmanın örneklemini bu hastanelerde görev yapan toplam 340 hemşire oluşturdu.Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi formu, Örgütsel Sinizm Ölçeği (ÖSÖ) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği (ÖBÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde sayı yüzde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi yöntemlerine başvuruldu. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 33,76±6,43'dür. Hemşirelerin %89,1'inin kadın, %69,4'ünün evli, %57,6'sının lisans mezunu olduğu, %90,6'sının servis hemşiresi olarak çalıştığı belirlendi. Hemşirelerin Örgütsel Sinizm Ölçeği toplam puanı 39,31±12,35, örgüte bağlılık 1 alt boyutu 29,50±12,96, örgüte bağlılık 2 alt boyutu ise 23,74±7,84 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Material and Method: The descriptive study was carried out between April 2019 and June 2019 in İzmir province all university faculties. The study sample consisted of 340 nurses working in this hospital. In collecting the data, Personal Information Form, Organizational Cynicism Scale (SCQ) and Organizational Commitment Scale (SCT) were used. In the analysis of the data, number percent, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used. Findings: The mean age of the nurses participating in the study was 33.76 ± 6.43. It was determined that 89.1% of the nurses were women, 69.4% were married, 57.6% were undergraduate graduates and 90.6% were working as service nurses. The total score of the nurses' organizational cynicism scale was 39.31 ± 12.35, 1 sub-dimension of organizational commitment was 29.50 ± 12.96, and 2 sub-dimension of organizational commitment was 23.74 ± 7.84.