Case of Abu Hanifah in the axis of the struggle of ulama-umera
Ulema-umera mücadelesi ekseninde Ebu Hanife örneği
- Tez No: 586764
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE ÇOLPAN KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ebu Hanife İslam dünyasının yetiştirmiş olduğu en etkili mütefekkir alimlerden biridir. Gerek ortaya koymuş olduğu politik mücadelesi gerekse de geliştirmiş olduğu fıkıh sistemi günümüze ışık tutmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, Ebu Hanife'nin bilgi, toplum, devlet ve iktidar anlayış ve felsefesi çerçevesinde bir fakih ve ulema olarak iktidar ve emir sahipleri karşısındaki konumu siyasal ve felsefe açıdan ele alınacak ve Ebu Hanife'nin siyaset teorisinin temel kavramlarına bakış açısı analiz edilecektir. Anahtar Kelimeler : Ebu Hanife, İslam, Ulema-Umera Mücadelesi, Siyasal Fıkıh, Siyasi Mücadele
Özet (Çeviri)
Abu Hanifah is one of the most influential scholars and thinkers in the Islamic world. Both the political struggle he has put forward and the fiqh system he has developed continue to shed light on our day. In this dissertation, the position of Abu Hanifah against state power and rulers in the framework of Abu Hanifah's philosophy and understanding of knowledge, society, state, power, as a jurisprudent and ulama, will be put forward politically and philosophically and his perspective on the basic concepts of political theory will be analyzed. Key Words : Abu Hanifah, Islam, Struggle of Ulama-Umara, Political Fıqh, Political Struggle