İngilizcede özyeterlik algısı, öğrenme-çalışma yaklaşımları ve İngilizce okuduğunu anlama başarısının incelenmesi
An examination of self-efficacy in English, learning-studying approaches and reading comprehension achievement in English
- Tez No: 586832
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY BÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizcede özyeterlik algıları, öğrenme ve ders çalışma yaklaşımları ve İngilizce okuduğunu anlama başarıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma örneklemini 2015-2016 akademik yılında Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık birimine devam eden (giriş düzeyindeki) 483 öğrenci oluşturmuştur. Örneklemin belirlenmesinde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin özyeterlik algıları Hancı Yanar ve Bümen (2012) tarafından geliştirilen“İngilizcede Özyeterlik”ölçeği ile, öğrenme ve ders çalışma yaklaşımları ise Hounsell, Enwistle, Anderson ve ark. (2002) tarafından hazırlanan; Topkaya, Yaka ve Öğretmen (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğrenme ve Ders Çalışma Yaklaşımları Envanteri (ÖDYE) kullanılarak belirlenmiştir. İngilizce okuduğunu anlama başarısı ise araştırmacı tarafından geliştirilen okuduğunu anlama başarı testi ile ölçülmüştür. Çalışmada uygulanan çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları, öğrencilerin İngilizce okuma, yazma ve konuşma özyeterlikleri ile derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımlarının İngilizcede okuduğunu anlama başarısını anlamlı bir şekilde yordadıdığını göstermiştir. Bu yordayıcılardan en güçlü olanı okuma özyeterliği olarak bulunurken, dinleme özyeterliği ile yüzeysel öğrenme yaklaşımının okuma başarısını anlamlı bir şekilde yordamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship of preparatory school students' English self-efficacy beliefs and approaches to learning and studying with their reading comprehension achievement in English at tertiary level. To this end, this quantitative study employed the corrrelational survey method among descriptive research methods. The study sample consisted of 483 elementary level students attending the English Preparoratory class at Ege University School of Foreign Languages during the 2015-2016 academic year. The participants were selected using cluster sampling method. Students' self-efficacy beliefs were determined using the“English Self-efficacy Scale”developed by Hancı Yanar and Bümen (2012) and their approaches to learning and studying were examined with the“Approaches to Learning and Studying Inventory (ALSI- short version)”which was designed by Hounsell, Enwistle, Anderson et al. (2002) and adapted into Turkish by Yaka and Öğretmen (2011). English reading comprehension achievement was tested through the reading comprehension test developed by the researcher. The multiple linear regression analysis results of the study indicate that students' reading, writing and speaking self-efficacy perceptions in English and deep and strategic approaches to learning predict their reading comprehension achievement in English significantly. It was also found that the strongest predictor among these is the reading self-efficacy while listening self-efficacy and a surface approach to learning are not statistically significant predictors of reading comprehension achievement in English.