İş tatmini ve yaşam tatmini ilişkisi:İş özellikleri kuramı yaklaşımı
Job satisfaction and life satisfaction: Job characteristic model
- Tez No: 586877
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yiyecek – İçecek işletmelerinin verimliliğini artırarak, kaliteli bir hizmet sunabilmeleri için nitelikli işgörenlere sahip olması gerekmektedir. İşgörenlerin iyi hizmet verebilmeleri de iş tatminleriyle ilgili olmaktadır. İş tatmini yüksek olan işgörenin işletmeye katkı sağlayarak işletmenin verimliliğini arttırması öngörülmektedir. İş özellikleri ile ilgili olarak işinden tatmin olan işgörenin, yaşam tatmininin de yüksek olması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, işgörenlerin iş tatmini ve yaşam tatminleri arasındaki ilişkiyi İş Özellikleri Kuramı yaklaşımıyla ölçmektir. Çalışma Hackman ve Oldham (1975), iş özellikleri teorisi üzerine kurulmuştur. Bu kapsamda, iş özellikleriyle işgörenin mevcut işlerinden tatmin olup olmadıklarına ve bunun sonucunda yaşam tatminlerini nasıl etkileyeceği ilişkisi incelenmektedir. Araştırma Aralık 2017 de başlayıp Mayıs 2018 de tamamlanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini Kuşadası şehir merkezinde faaliyet gösteren restoranlardaki işgörenleri oluşturmaktadır. Tam sayım örnekleme yöntemi ve anket tekniği ile 50 işletmeden 400 işgörene ulaşılarak veri toplanmış ve SPSS v25 proğramı ile çeşitli analizler yapılmıştır. Genel bulguların yanında; işgörenlerin ifadelere verdikleri cevapların, kişisel özelliklere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek için“One-way ANOVA”analizinden ve ''İki Değişkenli Korelasyon'' analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda iş özellikleri ile iş tatmini arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunduğu görülmüştür. İş tatmini ile yaşam tatmini arasında da anlamlı pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By incresaing the efficiency of food and beverage companies, they must have qualitied employess to provide a quality service. Employees to provide a quality service. Employess ability to provide good service is also related to job satisfaction. Employess who high job satisfation are expected to increase the efficiency of the enterprise by contributing to the business. Employess who are satisfied with their job retated to their job characteristics are expected to have a high level of life satisfaction. The purpose of this study is to measure the relationship between the job Satisfaction and life Satisfaction of the employess with the '' Job Characteristics Theory'' approach. Study Hackman and Oldham (1975), are based on the theory of work characteristics. İn this scobe, the relationship between job characteristics and how people are satisfied with their current job and as a result affect their life Satisfaction is examined. The research was started is December, 2017. The main mass of the research includes the employees in the restaurants operating in the city center of Kuşadası. The data was collected by reaching 400 (four hundered) employess with full counting method and Survey and technique and with SPSS V25 program were made a suggestion to contribute to te sector.