Avrupa Birliği'nde çokkültürlülük
  1. Tez No: 159614
  2. Yazar: HANDAN GÜLFEM DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Modernizmin yarattığı ve misyonunu“tek ulus, tek devlet”yada“tek ve homojen bir kültür”fikrinden alan ulus-devlet, bir yandan küreselleşmenin neden olduğu sınır ötesi göçlerden dolayı, diğer yandan da kendi içindeki farklı olanı asimile etmekte yada sisteme dahil etmekteki başarısızlıklarından kaynaklanan“farklı olanın farklılığını yaşama”taleplerinden dolayı“birçok farklı kültür”ün buluştuğu oluşumlar haline geldi. Yüklendiği misyona aykırı olan bu durum, ulus-devletin varoluş sorgulamasını da beraberinde getirdi: Ulus-devlet dağılarak tarihteki yerini mi alacaktı yoksa farklı kültürlere bir arada yaşama şansı verecek bir birlik temelinde varlığını devam mı ettirecekti? Bu sorun çerçevesinde geliştirilen çok kültürlülük teorileri, ulus- devletin varlığını devam ettirebilmesi adına etnik çeşitliliğin tanınması ve bireylere kendi kültürlerini muhafaza etme hakkının sağlanması için çözüm üretme misyonunu üstlendi. Ancak, bu ulus-devleti kurtarma misyonu, aslında kendini olumsuzlayacak, bozuma uğratacak öngörülemeyenlerini de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de, Avrupa'nın kıtasal birlik ve bütünlüğünü hedefleyen uluslar üstü bir yapı olarak Avrupa Birliği'nin, uluslar üstü özelliğini güçlendirmek için çok kültürlülük teorilerini kullanmasıdır. Bu tez çalışması da, kendisine üye olan yada üye olacak ulus-devletlerin tek ve bölünmez egemenliklerini zayıflatacak şekilde etnik, dinsel, dilsel alt kimlikleri güçlendiren azınlık hakları politikası takip eden Avrupa Birliği'nin bu politikalarını inceleme konusu yapmaktadır. Bunu yaparken de Birliğin politikalarının dayanak noktaları olan Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütlerinin yasal düzenlemeleri de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nation-state created by modernism and stemming from idea of“one nation, one state”or“one and homogeneous culture”has become a formation in which many disparate cultures get together due to both trans- border migrations triggered by globalization and also claims for“realizing its difference of the different”emanating from failures in assimilating the“others”or in integrating into the system. This situation, which is in stark contradiction with its mission, has called into question the existence of nation-state: will nation-state be a part of history by falling apart, or will it survive on a basis of unity giving disparate cultures a chance of living together? Multiculturalism theories developed in this regard has taken on mission to create solutions in order to provide individuals for the right to protect their own culture and for recognition of multicultural variety for the sake of nation-state's continuity. This mission to save nation-state has, in fact, brought in knock-on effects, which would negate and thus fail itself. One of those effects is that European Union as a supranational structure that targets continental unity of Europe utilizes multiculturalism theories to fortify its supranational peculiarity. This dissertation analyses policies of European Union which follows a minorities' rights policy endorsing ethnic, religious, linguistic sub-identities in a way to weaken nation-states' one and indivisible sovereignty. In doing so, legislations of United Nations, Council of Europe and Organization for Security and Economic Development are also taken into consideration.