Yeme tutumlarının bağlanma örüntüleri ve geçmişi kabul etme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of eating attitudes with attachment patterns and accepting the past
  1. Tez No: 586957
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yeme tutumları, bağlanma örüntüleri ve geçmişi kabul etme çerçevesinde incelenmiştir. Bunula birlikte, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, anne-baba eğitim durumu, bireyin kendi ve ailesinde psikolojik yardım öyküsü, romantik durum, partnerin eğitim durumu, çalışma durumu gibi değişkenlerin yeme tutumu, geçmişi kabul etme ve bağlanma örüntüleri üzerindeki etkisi de değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 150 kadın ve erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Katılımcıların sosyo-demografik değişkenleri, yeme tutumları, bağlanma örüntüleri ve geçmişi kabul etme biçimleri incelenmiştir. Bu amaçla Sosyodemografik Veri Formu, Yeme Tutumu Testi (YTT), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Geçmişi Kabul Etme Ölçeği (GKÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre problemli yeme tutumlarına sahip bireylerin geçmiş e ilişkin temsilleri olumsuz olarak anımsama eğiliminde oldukları ortaya konmuştur (p=0,001, rho=0,197) (Tablo 4.4.). Yapılan korelasyon analizlerinde yeme tutumunun, güvensiz bağlanma örüntüleri (kaçıngan, kaygılı) ile anlamlı ilişkili olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the relationship of eating attitudes with attachment patterns and accepting the past In this study, eating attitudes were investigated within the frame of attachment patterns and accepting the past. Effects of gender, age, education status, individual's and their family's history of psychological help, relationship status, employment status and parent's and partner's education status variables on eating attitudes, accepting the past and attachment patterns were also examined. Sample of the study comprised 150 male and female participants. Participants' socio-demographic characteristics, eating attitudes, attachment patterns and manner of accepting the past were examined. Sociodemographic Data Form, Eating Attitude Test (EAT), Experiences in Close Relationships Inventory (ECR) and Accepting the Past Scale were used for this purpose. According to the research data, individuals with negative eating attitudes had a tendency to recall the past negatively as well. It was detected in the correlation analysis that eating attitude had a significant relationship with insecure attachment patterns (avoidant, anxious). It was concluded that insecure attachment levels were increasing the level of negative eating attitudes. Furthermore, a significant relationship was detected between attachment patterns and manner of accepting the past. Concordantly, it was stated that individuals with secure attachment patterns remembered the past in a positive way and those with insecure (avoidant, anxious) attachment patterns remembered the past on a more negative way. All the data obtained were discussed within the frame of literature. Keywords : Eating attitude, accepting the past, insecure attachment patterns, anxious attachment, avoidant attachment