Pantolonun tarihçesi
History of trousers
- Tez No: 587004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pantolon‟un insanların hayatına girmesi yaĢam Ģartlarından moda olmasına kadar uzanmaktadır. Pantolon M.Ö. 4.Yüzyılda doğa koĢullarından korunmak için insanlar tarafından giyilmeye baĢlamıĢtır. Sonraki yüzyıllarda ise pantolonun kavramı giderek değiĢmeye baĢlar. Farklı kimlik‟lerle karĢımıza çıkar. Kimi zaman bir moda ikonu, kimi zaman giyinme arzusu, kimi zaman bir kimlik, kimi zaman ise bir sembol olarak hayatımızda yer alır. TaĢ devri döneminde örtünme ve doğa Ģartlarından korunmak için giyildiği var sayılan pantolon sınıfsal bir ayrım olarak karĢımıza çıkar. Pantolon boylarının değiĢmesi bir sınıf ayrımı olarak gösterilir. Uzun pantolonlar iĢçi ve köylü kesimi tarafından kısa pantolonlar ise zengin ve soylu sınıf tarafından giyilmiĢtir. Pantolon boyları yıllara göre değiĢlik göstererek toplum arasında ayrımın bir parçası olur. Farklı pantolon modelleri önce soylular tarafından giyilir sonra halka iner, sürekli değiĢkenlik gösteren pantolon modelleri erkeklerin vazgeçilmez bir giyim aracı haline gelir. Erkek giyimi olarak bilinen pantolonu kadınların giymek istemesi hoĢ karĢılanmayarak kadınlara farklı cezalar ve baskılar uygulanır. Tüm bu baskılara rağmen pantolon giymek isteyen kadınlar cinsiyetlerini gizleyerek erkek gibi görünmeye çalıĢmıĢlardır. Fransız (1789) devrimi ile baĢlayan özgürlükler toplumlar arasında pantolonun yayılmasını beraberinde getirmiĢtir. Amerika‟da 1850 yıllarında Kadın hakları iv savunucusu olarak tanınan Amelia Blomer‟in çabaları ile kadınlar sadece bisiklete binmek için etek altına pantolon giymeye baĢlarlar. Kadının pantolonu etek altına bile giyebilmesi kadının hayatında bir devrim gibi baĢlar, kadınlar pantolona geç kavuĢur ama kadın özgürlüğü adına köklü değiĢime neden olur. Pantolonlar artık sadece erkek giysisi olmaktan çıkar. 1914 Birinci Dünya SavaĢ‟ının baĢlaması ile birlikte savaĢın getirdiği zorluklarla kadınlar erkeklerin iĢlerinde çalıĢmaya baĢlarlar. ÇalıĢan kadınlar erkek iĢçilerin yaptıkları ağır iĢlerden dolayı dayanıklı bir giysiye ihtiyaç duydular ve zorunlu olarak pantolon giymeye baĢlarlar. Blucin Pantolonun yaygınlık kazanması Levi Strauss 1850 yıllarında çadır bezi üreticisi olarak çalıĢan maden iĢçileri için ürettikleri kumaĢlardan yapılan pantolonların kadınlar ve erkekler tarafından giyilmesi ile baĢlamıĢtır. Levi Strauss ürettikleri bu kumaĢları Denim boyası ile boyatır, boyanan kumaĢlardan pantolonlar üretilmeye baĢlanır, üretilen pantolonlara blucin adı verilir. Levis tasarlayıp ürettiği ilk pantolonlara ise kendi adını vererek Levis markasını oluĢturur. Çok sağlam olan Denim kumaĢların Türkiye‟ye gelmesi ise MuhteĢem Kot isimli bir Türk‟ün iĢ seyahati sırasında kumaĢlardan satın alıp Türkiye‟de üretimine baĢlaması ile gerçekleĢmiĢ olur. Türkiye‟de kot adı ile baĢlayan pantolon kadın ve erkeği hareket özgürlüğüne kavuĢturur. Fransa‟da modacı Coco Chanel‟in kadınlar için pantolon tasarlamaya baĢlaması ile dünyada pantolon giyimi kadınlar arasında yaygınlaĢmıĢtır. Kadınlar günlük yaĢamlarında pantolonu rahatça giymelerine rağmen bazı ülkelerde kadının kamu kurumlarında pantolon giymesi yasaktır. GeçmiĢte erkek giyimi olarak bilinen pantolon günümüzde kadın ve erkeğin ortak giysisidir.
Özet (Çeviri)
Pants' entry into the life of people, starting from the conditions of life goes to fashion. Trousers BC In the 4th century, it started to be worn by people in order to protect from natural conditions. In the following centuries, the concept of trousers began to change gradually. We come up with different identities. Sometimes a fashion icon, sometimes a desire to dress, sometimes as an identity, sometimes as a symbol takes place in our lives. The pants, which were assumed to be worn to cover the veils and protect them from the natural conditions during the stone age, also appear as a class distinction. The change in trouser lengths is shown as a class distinction. Long trousers were worn by the workers and peasants and short trousers were worn by the rich and noble class. Trouser lengths vary according to years and become part of the distinction between society. The different trousers are first worn by the Nobles, then descend into the ring, and the ever-changing trousers become an indispensable tool for men. It is not welcomed that women want to wear trousers, which are known as men's wear, and different punishments and pressures are applied to women. Despite all these pressures, women who wanted to wear pants tried to look like men by hiding their gender. The freedoms that began with the French (1789) revolution brought about the spread of trousers among societies. With the efforts of Amelia Blomer, known as a women's rights defender in the United States in 1850, women begin to wear trousers under a skirt only for cycling. vi The fact that a woman can wear her trousers even under a skirt starts like a revolution in her life, women get to the pants late but they cause a radical change in the name of women's freedom. Pants are no longer just men's clothing. With the start of the first world war of 1914, they began to work in the women's affairs with the difficulties of the war. The working women needed durable clothing due to the heavy work done by the male workers and began to wear trousers. The spread of the trousers began in the 1850s when Levi Strauss, who worked as a tent cloth manufacturer, produced trousers made of fabrics produced for mine workers by women and men. Levi Strauss dyes these fabrics with Denim dye and starts to produce trousers from dyed fabrics, and the trousers produced are called jeans. Levis designs and manufactures its own trousers and creates its own brand. is coming to Turkey are very robust buying denim jeans is a fabulous fabric from Turkey during the business trip can be realized with the start of production in Turkey. Starting with denim pants male and female name in Turkey restored the comfortable freedom of movement. In France, the fashion designer Coco Chanel began to design pants for women, which made it popular among women. Although women wear trousers in their daily lives, it is forbidden for women to wear trousers in public institutions. Trousers, known as the gender struggle of men and women, are now known as the clothes of both men and women.