Tenis oyuncularının ve spor yapmayan bireylerin depresyon, dürtüsellik, kaygı, tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison between tennis players and non-tennis players anxiety, depression, burnout, impulsivity levels
  1. Tez No: 587008
  2. Yazar: BESTE ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı tenis oyuncularında depresyon, kaygı, tükenmişlik ve dürtüsellik düzeyleri ile sporcu olmayan bireylerin düzeyleri arasındaki farklılıkların incelenmesidir. Araştırmaya tenis kulüplerinden 102 ve sporcu olmayan 102 birey katılmıştır. Yapılan araştırmada katılımcılara Beck Depresyon Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Durumluluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda depresyon ve tükenmişlik düzeyleri tenis oyuncularında daha düşük çıkarken, durumluk kaygı tenisçilerde daha yüksek, dürtüsellik ise sporcu olmayan bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Depresyon düzeyleri evli bireylerde, dürtüsellik düzeyleri de bekarlarda daha yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi ile depresyon düzeyleri arasında farklılık bulunmuştur. Durumluk kaygı ile depresyon, tükenmişlik ve dürtüsellik arasında negatif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Sürekli kaygı düzeyi ile tükenmişlik ve depresyon düzeylerinin arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Depresyon düzeyi arttıkça dürtüsellik düzeyinin arttığı ve tükenmişlik düzeyi arttıkça dürtüsellik düzeyinin de arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the differences between depression, anxiety, burnout and impulsivity levels in tennis players and non-sportsman. The study was attended by 102 tennis players and 102 non-sportsman. In the study, the participants were given Beck Depression Inventory, Maslach Burnout Inventory, State and Trait Anxiety Inventory and Barratt Impulsivity Scale. As a result of the study, depression and burnout levels were lower in tennis players, while state anxiety was higher in tennis players. It was seen that impulsiveness was higher in non-sportsman. Married people showed higher depression and impulsivity levels were higher in singles. There was a difference between education levels and depression levels. It has been observed that there is a negative correlation between state anxiety and depression. It has been determined that state anxiety and burnout was negatively correlated. Also, impulsivity was negatively correlated with state anxiety. A positive correlation was found between the level of trait anxiety and the level of burnout. It has been observed that there is a positive correlation between trait anxiety and depression. It was found that the higher levels of depression predicts higher levels of impulsivity. There was a positive correlation between impulsivity and burnout.