Türkiye'deki Suriyelilerin ekonomik uyumu, Gaziantep İnönü caddesindeki örnek olay incelemesi(2011 – 2019)
Economic integration of Syrians in Turkey, case study on i̇nönü street in Gaziantep (2011 - 2019)
- Tez No: 587007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 2011 yılından itibaren Suriye'den iç savaştan dolayı Türkiye Gaziantep iline göç etmiş Suriyelilerin ekonomik uyumu araştırılmıştır. Türkiye'de Mayıs 2019 tarihi itibariyle 3.603.088 geçici koruma altında Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Türkiye 3,6 milyon geçici koruma statüsündeki Suriyelilere ev sahipliği yapması, Türkiye'ye ağır ekonomik yük getirmektedir. Türkiye'de ikamet eden Suriyeliler için Türk ekonomisine dahil edilmesi, Türk ekonomisine uyumu ve uyum yasalarına ihtiyacı olduğu açıktır. Türkiye'de yabancılar hakkında yapılan çeşitli yeni yasal düzenlemeler ve/ya kayıt dışı çalışmalar, Suriyelilerin Türkiye'de çeşitli sektörlerde çalışmaya başlamalarına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, Suriyelilerin de Türk ekonomisine dahil olmaya başladıklarını söylemek mümkün olabilecektir. Ancak hukuki açıdan geçici koruma altındaki kişilerin çalışma izinleri, şirket kurmaları, vergi ödemeleri ve ekonomik hayatın birçok alanında hala eksiklikler bulunmaktadır. Araştırma da Gaziantep İnönü caddesinde bulunan geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin küçük ölçekli iş yeri açmaları Örnek Olay metoduyla araştırılmıştır. Ekonomik uyum ile ilgili 51 sorudan oluşan mülakat formu hazırlanmış ve 44 küçük ölçekli Suriyeli işletme ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Ayrıca ekonomik uyumun sağlanması için konuyu tek taraflı olmaması içinde Örnek Olay metodu yöntemi ile 10 tane küçük ölçekli Türk işletmeci ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Araştırma sonucunda bazı yönlerden eksikliklerle karşılaşmalarına rağmen, uyum süreçleri göz önünde bulundurulduğunda, Gaziantep ekonomisine uyum sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, due to the civil war in Syria since 2011 Turkey Gaziantep economic integration of Syrians who had migrated to the province were investigated. As of May 2019 in Turkey 3.603.088 there are Syrian citizens under temporary protection. Turkey is to host the Syrians on 3.6 million temporary protected status, which imposes a heavy economic burden on Turkey. The inclusion of the Turkish economy for the Syrians residing in Turkey, it is clear that compliance with the Turkish economy and the need for harmonization laws. several new legal regulations on foreigners in Turkey and / or unregistered work, allows Syrians to begin working in various sectors in Turkey. In this context, it will be possible to say that Syrians are also included in the Turkish economy. However, there are still shortcomings in many areas of legal life, such as work permits, establishment of companies, tax payments and economic life. In the research, small - scale workplaces of Syrians with temporary protection status in Gaziantep İnönü Street were investigated by using Case Study method. A questionnaire consisting of 51 questions about economic adjustment was prepared and an in-depth interview was conducted with 45 small-scale Syrian enterprises and 10 small-scale Turkish enterprises. Although they encounter some deficiencies in some aspects as a result of the research, it has been determined that they adapt to the economy of Gaziantep when adaptation processes are considered.