Çalışanların kurum içerisindeki koçluk ve mentörlük uygulamalarından beklentileri: Bir alan araştırması
Employees' expactation from coaching and mentoring processes in companies: A field research
- Tez No: 587180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz rekabet koşullarında kurumların rekabet avantajı için en önemli kaynağı sahip olduğu insan kaynağı haline gelmiştir. Kurumların sahip olduğu insan kaynağını en yüksek performansa dönüştürme çabası kurumun başarısını direkt olarak etkilemekte ve kurumu rakiplerinden öne çıkarmaktadır. Bu durum ile birlikte kurumlardaki insan kaynakları departmanlarının stratejik rolü yani çalışanı geliştirme, daha yüksek verim alma, performansı arttırma konuları önem kazanmıştır. Kurumda uygulanan eğitim programlarının teknoloji ve çağın ihtiyaçlarına göre düzenlemesine ek olarak yeni nesil koçluk ve mentörlük uygulamaları mevcuttur. Dünyada etkin şekilde uygulanan koçluk ve mentörlük hizmetleri Türkiye'de gelişme aşamasındadır. Bu uygulamanın artması ile birlikte çalışanların kişisel gelişiminin desteklenmesi sayesinde motivasyonları ve kuruma olan bağlılıkları artmakta, performansları gelişmektedir. Bu çalışmada insan kaynakları departmanın etki alanları, koçluk ve mentörlük kavramlarının anlamı, tarihsel gelişimi ve faydaları ile birlikte kurum içi koçluk ve mentörlük projelerinin adımları anlatılmaktadır. Ardından kurumlarda uygulanan kurumiçi koçluk ve mentörlük uygulamalarından çalışanın neler beklediği tespit edilmesi için anket çalışması verileri açıklanmaktadır. Çalışmadaki amaç kurumların çalışan gözünden neler beklendiğini fark etmesini ve proje kurulum aşaması ve sonrasında hangi önemli noktalara dikkat edilmesi ile ilgili bilgiler elde edilmesidir. Bu sayede çalışanın kişisel gelişimini destekleyerek performans artışı niyeti ile başlatılan projelerin başarısına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Anket çalışmasına mevcutta bir kurumda çalışmakta olan farklı eğitim ve pozisyon seviyelerinde kişiler katılmış ve beklentileri ölçülmüştür. Anket içerisinde bulunan demografik özelliklere göre beklentiler arasında anlamlı bağlar olup olmadığı araştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların kurum içi koçluk ve mentörlük uygulamalarında kendi koç ve mentörünü kendisi seçme ve gerekli gördüğü durumda değiştirme, seanslarında iş dışındaki konuları konuşabilme, tüm seviyeden çalışanların bu uygulamaya dahil olması ve koç ve mentörünün yanı sıra aynı zamanda kendi yöneticilerinden de kişisel gelişimleri ile ilgili geri bildirim alma beklentisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar proje kurucuları için önemli geri bildirimler olmakla birlikte kurum kültürüne ve ihtiyacına göre değerlendirilip süreç tasarımında dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays human resource has become the most important resource of companies. The performance of human resource in the company directly effects success of company and creates advantage for competition. So converting potential to performance is an important task for companies. Therefore the strategic importance and role of human resources department via employee engagement, supporting employee self-development and performance increasing is more critic. There are coaching and mentoring systems in addition to well-known and training programmes. Coaching and mentoring are used all over the world and this is developing area in Turkey. Employees' performance increase by these practices in Turkey as well. In this study, human resources departmant's scope, meaning, philosophy, historical development and benefits of coaching and mentoring and basic steps of a coaching and mentoring system in a company are explained. And there is a survey to understand what employees' expactations from those systems. This survey is applied to 261 people who are working in companies. They have different education levels and position in companies. The aim of this study to find out what employees' expact and by this way to give feed backs to companies to have more successfull coaching and mentoring systems in their projects. Answers are commented also according to demographic specialities and looked for if there are meaningful relationship with expactions. The important results are that employees want to choose and change when needed their coach and mentor, they want all emplooyes to be in this system, they expect to get feed back about their self development in addition to their coach and mentor. These results are important for who is responsible for project of coaching and mentoring in company.