Adölesanlarda sebze tüketimi
Vegetable consumption of adolescents
- Tez No: 587208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada Aydın İli Söke ilçesinde bulunan ortaokul öğrencilerinin sebze tüketimini ve tercihlerini saptamak ve bu durumu etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile yapılmıştır. Öğrencilerin özellikleri ile ilgili veriler incelendiğinde; öğrencilerin %53.1'i erkek %46.9'u ise kız olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin yaşları en küçüğü 10 en büyüğü 15 olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin kilo ortalaması 43.52 kg olarak saptanmıştır. Öğrencilerin BKI ortalaması 19.05 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin BKI değerleri özel bir cihaz (BIA) ile tespit edilip kayıt altına alınmıştır. Öğrencilerin sebzelere karşı tutumlarına verdikleri cevaplara bakıldığında öğrencilerin %79'u patatesi, %72.5'i salatalığı, %70.6'sı domatesi, %69.3'ü mısırı, %52.4'ü kıvırcık salatayı, %42.7'si patlıcanı çok sevdiği tespit edilmiştir. Diğer yandan öğrencilerin %27.5'i pancarı ve semizotunu, %26.5'i pırasayı, %24.9'u kabağı ve %23.6'sı brokoliyi hiç sevmediği belirlenmiştir. Öğrencilerin %35.0'ı pazıyı, %31.4'ü semizotunu, %28.2'si tereyi her öğün tükettiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin sebzeleri tüketim şekillerine göre dağılımına baktığımız zaman etli yemeklerde bamya %7.7, bezelye %9.1, biber %6.1, hamur işinde ıspanak %11.3, pazı %9.7, zeytinyağlı yemeklerde patates %22.6, patlıcan %22.6, börülce %25.5, türlüde bamya %13.5, kabak %14.9, patates %16.2, patlıcan %13.9, salatalarda salatalık %50.8, domates %50.4, maydanoz %37.5, salata(kıvırcık) %45.6, çorbada ise en çok mantar %14.2 tercih ettikleri saptanmıştır Öğrencilerin sebzeleri tercih etme kriteri olarak öğrencilerin %25.0'ı tat olarak cevap verdiği saptanmıştır. Sebzelere karşı tutumlarının cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, it was done to determine the consumption and preferences of secondary school students in Söke district of Aydın province and to determine the factors affecting this situation. When the data on the characteristics of the students are examined; 53.1% of the students were male and 46.9% were girls. The youngest age of the students was 10 and the largest was 15. The average weight of the students was 43.52. The BKI average of the students was 19.05. The BKI values of the students were determined and recorded with a special device (BIA). When we looked at the students' responses to their attitudes towards vegetables, 79% of students liked potatoes, 72.5% cucumber, 70.6% tomatoes, 69.3% corn, 52.4% curly salad, and 42.7% eggplant. On the other hand, 27.5% of students don't like beetand and purslane, 26.5% leeks, 24.9% pumpkin and 23.6% broccoli. It was found that 35.0% of the students consumed the chard, 31.4% of the purslane, and 28.2% of the cress each meal. When we look at the distribution of vegetables according to the consumption patterns of the students, okra 7.7%, peas 9.1%, peppers 6.1%, spinach 11.3% in pastry, 9.7% of chard, potatoes 22.6% in olive oil dishes, eggplant 22.6%, peas 25.5%, okra 13.5% zucchini 14.9%, potatoes 16.2%, eggplant 13.9%, cucumber in salads 50.8%, tomatoes 50.4%, parsley 37.5%, salad (curly) 45.6%, soup most mushrooms 14.2% were determined as the criteria of students preferring vegetables % 25.0 was found to be a taste response. Their attitudes towards vegetables do not differ statistically in terms of gender (p>0.05). However, the frequency of vegetable consumption varies significantly in terms of gender (p.0.01). There is no statistically significant difference in attitude towards vegetables and the frequency of vegetable consumption in terms of age (p.0.05). When their attitudes towards vegetables were examined, it was determined that their attitude towards vegetables was negative when the average age increased. Age has no significant relationship with BKI. However, there is an important relationship between attitude score and age against vegetables (p.0.01).