Türkiye'deki faiz oranlarının işsizlik ve enflasyon üzerine etkileri
Unemployment and inflation effects of interest rate in Turkey
  1. Tez No: 587210
  2. Yazar: AHMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ SAĞLAM ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İşsizlik ve Enflasyon gelişmiş ve gelişmekte ekonomilerin tümünde giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Bu çalışmada mevduat faiz oranı ile hisse senedi-Tahvil faiz oranlarının işsizlik ve enflasyon üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada yapılan ekonometrik analizler sonucunda mevduat faiz oranı ve tahvil faiz oranın işsizlik oranını azaltıcı bir etkisi olduğu, ancak tahvil faiz oranlarının işsizlik oranı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmış diğer taraftan, enflasyon, mevduat faiz oranı ve hisse senedi-tahvil faiz oranı arasında da bir uzun dönem ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Burada elde edilen sonuçlara göre, mevduat faiz oranının enflasyon oranını azaltıcı bir etkisinin bulunduğu, ancak tahvil faiz oranlarının enflasyon oranı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment and Inflation are becoming a growing problem in all developed and developing economies. In this study, the effect of deposit and bond interest rates on unemployment and inflation is examined. As a result of the econometric analysis of the study, it is concluded that the deposit interest rate and the bond interest rate have a decreasing effect on the unemployment rate, but the bond interest rates have a positive effect on the unemployment rate. long-term relationship. According to the results obtained here, it is concluded that the deposit interest rate has a decreasing effect on the inflation rate, but the bond interest rates have a positive effect on the inflation rate.