Arthur Schopenhauer'da metafizik kötülük ve varoluşun verdiği acıdan kaçış olarak ahlaki eylemler
The metaphysical evil in Arthur Schopenhauer and moral deeds to avoid the pain of existence
  1. Tez No: 587231
  2. Yazar: KIYMET TUĞBA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL PETEK BOYACI GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Arthur Schopenhauer'ın varoluşu dayandırdığı metafizik kötülük ve bunun sonucunda insan yaşamına hakim olan acı kavramları ve düşünürün çıkış noktası olarak ortaya koyduğu ahlak yaklaşım temel hatlarıyla ele alınacaktır. Tez, günümüz toplumlarının yaşadığı hızlı değişim ve dönüşümle yaşamın manevi yönünde oluşan zedelenme ve bunun sonucunda çıkan sosyal ve toplumsal çöküşlere düşünürün felsefesinin ışık tutabileceği noktaları ortaya koymaktadır. Tezin ilk kısmında Schopenhauer düşünce sisteminin anahtar kavramları ve temel ilkeleri açıklandıktan sonra düşünürün insan ve evren tasavvuru ortaya konacaktır. İkinci aşamada filozofun var olan inanç ve ahlak sistemlerine karşı eleştirileri ve yorumları incelenecek, düşünürün kendi etik anlayışına zemin hazırlayan benzer unsurlar veya karşıtlıklar üzerinde durulacaktır. Tezin son aşamasında düşünürün yaşamı kuşatan acıdan kurtulmak için işaret ettiği ahlaki yaklaşım ve hakikatin manevi yönünü kavrayış aşamaları ele alınacaktır. Schopenhauer'ın Kant'dan devraldığı bilinç tasarımlarıyla kurulu evren algısını kendi düşünce sisteminde, kendinde varlığın idrakinin kabulüyle yeniden şekillendirmesi ve görünüm dünyasının kuşatıcılığından sıyrılabilme düşüncesi, günümüz dünyasının maddeyi ön plana çıkaran toplumsal yapısında manevi temellendirmeler için hangi noktalarda yararlanılabilir olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today we live in a period in which human being is conquered by the physicalism, which results in the devastation of moral values and brings in the spiritual collapse of life. Despite the essential values such as freedom, independence, basic human righs; and merits of human development such as democracy, science, ration; or the improved life standards or welfare; these cannot avoid human beings stuck to the limitations of physical world. The philosophy of Schopenhauer may help us to see the meaningless of current struggles on materialistic world and lead us to attain the human values to see the spiritual side of life once again. With he help of art, compassion, and lack of selfishness; human beings may overcome contradiction between each other and become a unity that doesn't constitute a danger to each other. Once the inner meaning of reality and the moral dimension of life are captured within the concept of the metaphysical power ruling the life, which is being-in-itself, the will; the humanbeings of this century will overcome the psychological depression, the corruption of human values and the pitiless struggle against each other and may find the true peace in inwardness.