Intrapreneurships' antecedents effects on firms' innovativeness
İç girişimciliğin öncüllerinin firmaların inovasyon yapabilme becerisine etkisi
  1. Tez No: 587311
  2. Yazar: CEM COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İç girişimcilik, iç dinamikleri, özgün doğası ve faydacı sonuçları nedeniyle yönetim çalışmalarında popüler bir konu olmuştur. İç girişimcilik, halihazırda şirketin çalışanı olan bir kişi tarafından gerçekleştirilen girişimcilik faaliyetini ifade eder. Bu olgu, firma düzeyinde yenilikçiliği teşvik etmek için en uygun organizasyonel iklimi ve yapıyı yaratan, ürün/hizmet ve süreç yenilikleri olarak ortaya çıkan birçok öncüle sahiptir. Firmaların inovasyon yapabilme becerisi, girişimcilik kavramının bir alt boyutu olup, firmanın ürün ve yeni pazar geliştirme kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın temel amacı, iç girişimciliğin öncüllerinin firmaların inovasyon yapabilme becerisine etkilerini belirlemek ve firma büyüklüğünün kontrol edici etkisini göstermektir. Araştırmanın sonuçları, iç girişimciliğin öncülleri ile inovasyon yapabilme becerisi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir; Ayrıca, firma büyüklüğünün bu olgular üzerinde kontrol edici bir etkisi vardır. Tüm öncüller arasında,“yönetsel ve örgütsel teşvik”,“bireysel motivasyon”,“şeffaflık, açıklık ve topluluk”,“yenilikçiliğe teşvik”,“gelişim”için firmaların inovasyon yapabilme becerisi ile olumlu ve anlamlı bir ilişki içindeyken, aksine“bireysel yetkinlik”ve“yapıcı iş çevresi”negatif ilişki içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Intrapreneurship has been a popular subject in management studies due to its internal dynamics, unique nature and utilitarian outcomes. Intrapreneurship refers to an entrepreneurial activity that is performed by an employee, who already works in the firm. The phenomenon has several antecedents that create the optimal organizational climate and structure to foster innovativeness on the firm level, which result in product/service and process innovations. Firms' innovativeness is a sub-dimension of intrapreneurship concept and it is defined as the engagement capacity of the product and new market development. In this regard, the basic aim of this research is to determine the effects of intrapreneurships' antecedents in organizations on firms' innovativeness and to demonstrate the controlling effect of the firm size. The results of the research indicate that there is a positive and significant relationship between intrapreneurships' antecedents and firms' innovativeness; in addition, firm size has a controlling effect on these phenomena. Among all the antecedents, as 'managerial and organizational encouragement', 'individual motivation', 'transparency, openness and communality' and 'encouragement to innovation' and 'development' have a positive and significant relationship, on the contrary, 'enabling working environment' and 'individual competence' has a negative relationship with firms' innovativeness.