İç girişimcilik davranışında örgüt içi sosyal ağların rolü: bilişim sektöründe bir araştırma
Role of intra organizational networks on intrepreneurship: a research in information technologies sector
- Tez No: 428754
- Danışmanlar: PROF. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İç girişimcilik davranışının öncülleri hakkında pek çok çalışma bulunmakla birlikte örgüt içi sosyal ağların iç girişimcilik davranışına etkisi konusunda yazında önemli bir boşluk bulunduğu değerlendirilmektedir. Bu boşluktan yola çıkılarak, örgüt içindeki sosyal ilişkilerin iç girişimcilik davranışına etkileri sosyal ağ analizi tekniğinin de kullanıldığı görgül bir araştırma ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle, sosyal bilişsel kuram ve yapısalcı yaklaşım çerçevesinde kuramsal bilgiler verilmiş, ardından araştırma modelinde yer alan değişkenler ile iç girişimcilik arasındaki ilişkilere değinilerek araştırma soruları ve hipotezler sıralanmıştır. Araştırma, Ankara merkezli bir bilişim firmasının 130 çalışanından elde edilen verilerle yürütülmüştür. Analizler sonucunda çalışanların derece, arasındalık ve yakınlık merkeziliğinin iç girişimciliğin çeşitli boyutları ile etkileşim içinde bulunduğu; güven, etkinlik, temel benlik değerlendirmesi ve örgütsel kültürün çeşitli seviyelerde iç girişimciliği yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to social cognitive theory, triad of individual, environmental and cognitive factors lay on the base of displayed behaviours. While examining the emergence of intrepreneurship behaviour, it is evaluated that individual, environmental and cognitive factors should be examined together. In this scope, to focus on intrepreneurship core self-evaluation added to research as individual antecedent. Organizational culture, perceived trust and perceived work efficiency added to model as environmental antecedents and centrality measures obtained from social network analysis added to model as cognitive antecedent. Additionally age, gender, education level, department, and work endurance added to model as control variables.It is evaluated that social relations in organizations should be examined further in order to understand intrepreneurship, an essential factor for organizations to comply with changing conditions and sustaining competency. The research has beenconducted with the data collected from 130 employees of a Turkish IT firm founded in 1996 and located in four different locations in Ankara. The data used in the research had been obtained from different resources. Control variables, intrepreneurship, core self-evaluation and organizational culture perceptions obtained from self-answered scales; network variables (degree centrality, betweenness centrality and closeness centrality), organizational trust and perceived work efficiency measures are obtained from network analysis forms filled by co-workers of actors. According to results of the research different levels of positive interactions between centrality measures and intrepreneurship behaviour detected. Additionally, coherent with former research results; perceived trust, work efficiency, core selfevaluation, organizational culture and education level emerged as antecedents of intrepreneurship. According to results of the research, managers and human resource management experts who want to spread and encourage intrepreneurship processes in their organizations are recommended to consider relations between employees as an important antecedent of intrepreneurship. Together with these results supportive organizational culture scale adapted into Turkish.