Yekta Kopan'ın eserlerinde postmodern unsurlar
Postmodern elements in Yekta Kopan's works
- Tez No: 587347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜSTÜNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında Yekta Kopan'ın hikâyelerindeki ve romanlarındaki postmodern unsurlar incelenmiştir. 2000 yılında yayınlanan ilk kitabının ardından Türk edebiyatında adından söz ettirmeye başlayan Yekta Kopan, postmodernist yönde eserler veren yazarlardan birisidir. Kopan'ın tüm eserleri postmodern olma özelliğini taşımasa da çoğu eserinde postmodernizmin temel aldığı birçok teknik ve özelliği görmek mümkündür. Tezin ana bölümleri“Giriş”,“Postmodernizm”,“Edebiyatta Postmodernizm”,“Postmodern Kurmacada Kullanılan Teknikler”,“Yekta Kopan'ın Eserlerinde Postmodern Unsurlar”ve“Sonuç”olmak üzere toplamda 6 başlığa ayrılmıştır. Giriş bölümünde tez genel yapısıyla tanıtılmış ve anlatılmıştır. Postmodernizm bölümünde postmodernizmin adlandırması, doğuşu ve felsefesi üzerine durulmuş, postmodernizm tanıtılmıştır. Postmodern Kurmacada Kullanılan Teknikler bölümünde postmodernist eserlerde kullanılan teknikler incelenmiş, üçüncü bölüm olan Edebiyatta Postmodernizm ile postmodernizmin Batı edebiyatı ve Türk edebiyatında yer alma şekli ve etkileri üzerine durulmuştur. Özellikle Türk edebiyatında postmodernizm üzerinde durularak edebiyatımızda postmodernizim çıkışına, akımın nasıl geliştiğine ve postmodernizm içerisinde değerlendirilmiş belli başlı eserlere örnekle verilmiştir. Yekta Kopan'ın Eserlerinde Postmodern Unsurlar bölümünde ise önce yazar Yekta Kopan ile ilgili bilgi verilerek yazar tanıtılmış, ardından eserlerinden örneklerle Kopan'ın eserlerinde postmodernizm açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise Yekta Kopan'ın postmodern edebiyatın içinde nerede yer aldığı, akımın hangi özelliklerini kullanırken hangilerini kullanmadığı eserleriyle örneklendirilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although not all of Kopan's works are postmodern, it is possible to see many techniques and features in which most of his works are based on postmodernism. The main sections of the thesis are divided into 6 headings: Introduction, Postmodernism, Postmodernism in Literature, Techniques Used in Postmodern Fiction, Postmodern Elements in Yekta Kopan's Works and Conclusion. In the Introduction, the thesis is introduced and explained with its general structure. In Postmodernism section, naming postmodernism, the birth of postmodernism, and the philosopy of postmodernism and postmodernism are mentioned. In the third chapter which is postmodernism in literature and postmodernism in Western literature and Turkish literature and the effects of taking part were emphasized. Particularly in Turkish literature, postmodernism is emphasized in our literature, the emergence of postmodernism, how the movement developed and the major works evaluated in postmodernism are given with examples. In the Techniques Used in Postmodern Fiction, narrative techniques used in postmodern fiction works and person, time, space, plot, language and style usage were discussed. In the Postmodernism Section of Yekta Kopan's Works, firstly the author Yekta Kopan was introduced by givinginformation about the author. Then, in his works, postmodernism was explained with the examples of the works of Kopan. In the Conclusion section, the place of Yekta Kopan in postmodern literature, which current features are not used and which ones are used were shown and exemplified.