İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin yerine getirilmemesinin idari yaptırımları
Administrative sanctions for failure to meet occupational health and safety obligations
- Tez No: 587346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İş kazaları ve bu kazalarda yaşanan kayıplar dikkate alındığında iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınması gereken tedbirlerin ne denli büyük öneme sahip olduğu daha net görülmektedir. İnsan sağlığı ve hayatını yakından ilgilendirmesi nedeniyle biz de çalışma konumuzu bu alanda belirlemiş bulunmaktayız. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak iş sağlığı ve güvenliği kavramlarına değineceğiz. Burada iş sağlığı ve güvenliğinin kavramsal çerçevesini çizip, iş sağlığı ve güvenliğinin önemine, hukuki niteliğine, Türkiye'deki tarihsel gelişimine ve sorumlu kuruluşların hangileri olduğuna değineceğiz. İkinci bölümde iş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenin ve çalışanların ne gibi hak ve yükümlülüklerinin bulunduğunu açıklamaya çalışacağız. Bu bölümde ağırlıklı olarak işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yükümlüklerine değinmekle birlikte iş görenlerin hak ve yükümlülüklerine de değineceğiz. İlk iki bölümde iş sağlığı ve güvenliği konusunu açıklayıp işverenin yükümlülüklerini belirledikten sonra üçüncü ve son bölümde iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirilmeyen işverenlerin ne gibi idari yaptırımlarla karşılaşacaklarını açıklayacağız. Bu anlamda mevcut sistemimizde yer alan işin durdurulması, idari para cezası, işçilerin çalışmaktan alıkonulması ve ölümlü iş kazası sebebiyle kamu ihalesinden yasaklanma idari yaptırımlarına ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. İş yerine, işverene ve çalışmalara etkisi bakımından son derece geniş ve büyük etkiye sahip olması bakımından işin durdurulması ve idari para cezası yaptırımlarına diğer konulara nazaran biraz daha ayrıntılı değineceğiz. Bunun yanında çalışmamızın gerekli yerlerinde son yıllarda mevzuatımıza dahil olan teşvik niteliğindeki düzenlemelere de yer vereceğiz. Çalışmamızı şuan yürürlükte bulunan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde oluşturacak olmakla birlikte mülga kanunlar ve diğer mevzuata da gereli yerlerde değinmekten kaçınmayacağız. Mevzuatın yorumlanmasında doktrin ve yargı kararlarından da faydalanacağız.
Özet (Çeviri)
When the occupational accidents and the losses experienced in these accidents are taken into consideration, the importance of the measures to be taken regarding occupational health and safety is more clearly seen. We have determined our working position in this field because it is closely related to human health and life. Our study consists of three parts. In the first part, we will discuss the concepts of occupational health and safety in general. Here draw the conceptual framework of occupational health and safety, the importance of occupational health and safety, the legal nature, historical development and the responsible institutions in Turkey that we will discuss which ones. In the second part, we will try to explain the rights and obligations of employers and employees about occupational health and safety. In this section, we will mainly mention the obligations of employers on occupational health and safety, as well as the rights and obligations of employees. In the first two chapters, we will explain the occupational health and safety issues and determine the employer's obligations. In this sense, we will discuss in detail the administrative sanctions in the current system for the suspension of work, administrative fines, prohibition of workers from working and the prohibition of public procurement due to fatal work accident. We will address in more detail the halting of the work and the sanctions of administrative fines in comparison to other issues, in order to have an immense and large impact in terms of its impact on the workplace, the employer and the work. In addition, we will include incentive arrangements included in our legislation in recent years. Although we will form our work within the framework of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 in force, we will not refrain from mentioning the abolished laws and other legislation where necessary. We will also benefit from the doctrine and judicial decisions in the interpretation of the legislation.