Özengen müzik eğitiminin eğitim fakülteleri özel yetenek sınavları açısından irdelenmesi
Evaluation of amateur music education in terms of talent examinations
  1. Tez No: 587409
  2. Yazar: NECMETTİN VATAN TÜZLİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKIN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma özengen müzik eğitimi veren kurumlarda uygulanan, Eğitim Fakülteleri Özel Yetenek Sınavlarına hazırlık eğitiminin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın özengen müzik eğitimine katkılarının olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini İzmir ve Denizli illerinde bulunan özengen müzik eğitimi veren 22 kurum, bu kurumlarda görev yapan 42 yönetici ve öğretmen ile Eğitim Fakülteleri Özel Yetenek Sınavlarına hazırlık eğitimi alan 109 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından beşli likert sisteminde iki ayrı anket geliştirilmiş ve örneklem gurubuna uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Ayrıca ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla güvenilirlik analizi, madde toplam puan korelasyonu, yapı geçerliliği test etmek için de açıklayıcı faktör analizi (AFA) yapılmıştır. Elde edilen veriler yüzde ve frekans olarak tablolaştırılmıştır. Araştırma sonucunda özengen müzik eğitimi veren özel kurumlarda, özel yetenek sınavlarına hazırlık eğitimi kapsamında verilen işitme okuma ve yazma eğitimine yönelik, ses eğitimine yönelik, çalgı eğitimine yönelik ve kurumların eğitim sistemlerine, süreci yönetme şekillerine yönelik öğrenci, yönetici ve öğretmen görüşleri alınmış, elde edilen bulgular yorumlanmış ve sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the preparatory education for the Special Talent Exams of Education Faculties which are applied in the institutions providing amateur music education. It is thought that the research will contribute to amateur music education. The sample of the study consisted of 22 institutions providing amateur music education in İzmir and Denizli provinces, 42 administrators and teachers working in these institutions, and 109 students who were trained in Special Talent Exams for Education Faculties. Two different questionnaires were developed by the researcher in the 5 point Likert system and applied to the sample group. The obtained data were analysed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used to evaluate the data. Reliability analysis and item total score correlation were made in order to test the reliability of the scales, and explanatory factor analysis (AFA) was used to test the construct validity. The data obtained were tabulated as percentage and frequency. At the end of the research, students, managers and teachers' opinions were taken about the hearing, reading, writing, sound education, instrument training and educational systems of the institutions and the ways of managing the process, which were given within the scope of special skills examination preparation training in the private institutions that provide amateur music education. The findings were interpreted and suggestions were made for the results.