A global analysis on financial analysing practices applied in steel sector
Çelik sektöründe finansal analiz uygulamaları
- Tez No: 587494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Operasyon gösterdiği sektör farketmeksizin şirketler hakkında açık ve anlaşılır bilgiye ulaşmak için finansal bilgiler hayati öneme sahiptir. Yadsınamaz bir gerçek varsa o da şudur ki, bir şirketin ekonomik performansı hakkında bilgi vermenin en çok karşılaşılan ve en güvenilir yolu Mali tablo hazırlamaktır. Aynı alanda operasyon gösteren şirketlerin kapasiteleri, üretim ve satış miktarları ve karlılık oranları oldukça değişkenlik gösterebildiği için, bu şirketlerin finansallarının analizi epeyi karışık bir konudur. Finansal analiz methodları ise işte tamda bu noktada analistlerin yardımına koşmaktadır ve bu analiz yöntemleri ile rekabetçi firmalar arasında kıyslamalar çok daha basit ve anlamlı hale getirilebilmektedir. En çok uygulanan finansal analiz yöntemi sektöreden sektöre değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak pek çok alanda, finansal rasyo analizi en sık kullanılan ve en güvenilir sayılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmada Çelik sektörü ele alınmış olup, dünyanın önde gelen 10 çelik şirketinin finansal rasyoları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bir yandan bu önde gelen çelik şirketlerinin son 10 yıla ait özet Mali tabloları gösterilirken öte yandan onların aynı yıllara ait ana finansal rasyoları (yüzdelik olarak) hesaplanarak tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial information of the companies that operates in any field is a vital to get a clear understanding about them. It is inevitable that the most common and the reliable way of providing information about a company's economic performance is the preparation of financial statements. Analyzing the financials of companies, which operates in the same field, is such a complicated issue since their capacities, production and sales amounts and therefore the profit abilities are quite changeable factors that impact their financials. Financial analysis methods are coming into use at that point and they make the comparisons much easier and meaningful among the competitive companies. The commonly applied financial analysis methods could be changeable from sector to sector but in general speaking, the financial ratio analysis is one of the most frequently used and reliable one in many fields. The steel industry has been taken into consideration in this study and the financial ratios of the world's 10 leading steel companies' have been examined in detailed. While the condensed financial statements of these leading steel companies have being showed in this study, their key financial ratios (in percentages) are also commuted and listed as tables showing the figures for the last decade.