Yapı sektöründeki işletmelerin sosyal medya yönetimi: Kayseri'deki inşaat şirketleri kapsamında bir araştırma
Social media management of companies in the building sector: A research in the scope of construction companies in Kayseri a research
  1. Tez No: 587493
  2. Yazar: TUĞÇE ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hızla gelişen teknoloji dünyasında internet tüm insanlar için vazgeçilmez bir parça ve araç hâline gelmiştir. İnternetin hayatımıza dâhil olması ile birlikte toplumsal yaşamda da önemli ölçüde değişimler yaşanmıştır. Web 1.0 döneminin statik ve karşılıklı iletişime imkân tanımayan özelliği Web 2.0 teknolojisi ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte yerini kullanıcıların birbiriyle iletişime geçebildiği, etkileşim kurabildiği, dilediği gibi paylaşım yapabildiği, yorum yapabildiği, zaman ve mekân fark etmeksizin mesajlaşabildiği bir döneme bırakmıştır. Sosyal medyanın geçmişten günümüze bu denli gelişim göstermesi yalnızca bireylerin hayatını etkilemekle kalmamış hedef kitlesinin gün içinde önemli miktarda sosyal medyada zaman geçirdiğini fark eden işletmeleri de etkisi altına almıştır. Bu bağlamda, bu yüksek lisans tez çalışmasında Kayseri'de faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin sosyal medya plâtformlarından hangilerini, nasıl ve ne amaçla kullandıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Kayseri Sanayi Odası verilerine göre kayıtlı 112 inşaat şirketi bulunmaktadır. Fakat 112 inşaat şirketinin çok az bir kısmının sosyal medyayı kullandığı görülmüştür. Bu sebeple araştırmaya katkı sağlaması açısından sosyal medyayı kullanan inşaat şirketleri arasından görüşme talebini kabul eden 12 inşaat şirketi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Yüksek lisans tezinde nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak 12 inşaat şirketi ile daha önceden hazırlanmış araştırma sorularına bağlı kalarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler tematik olarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda Kayseri'deki görüşme yapılan inşaat şirketlerinin sosyal medya plâtformlarının tamamını etkin bir şekilde kullanmasalar da Facebook ve Instagram'ı hatrı sayılır düzeyde etkin kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla Kayseri'deki inşaat şirketleri sosyal medya plâtformlarından sadece bir kısmını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Müşterileriyle daha fazla iletişim kurabilmek, marka sempatisi kazanabilmek, kurumsal bir imaj oluşturabilmek, ürün ve hizmet tanıtımı yapabilmek adına her birinin ayrı bir dinamiği ve stratejisi bulunan sosyal medya plâtformlarına şirketler daha çok önem vermeli ve bu plâtformları daha etkin kullanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing world of technology, the Internet has become an indispensable component and tool for all people. With the inclusion of the Internet in our lives, significant changes have taken place in social life as well. With the introduction of Web 2.0 technology and social media into our lives, the static and non-communicating feature of the Web 1.0 era has been replaced by a period in which users can communicate, interact, share as they wish, comment, and message regardless of time and place. Social media's development from the past to the present has affected not only the lives of individuals but also the enterprises that realize that their target audience spends a significant amount of time on social media during the day. In this context, it is aimed to investigate which social media platforms of construction companies operating in Kayseri use and how they use them and for what purpose they use them. In the master thesis, interviews were conducted with 12 construction companies based on previously prepared research questions by using semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods. The data obtained from the research were analyzed thematically. As a result of this analysis, it has been concluded that the construction companies interviewed in Kayseri use Facebook and Instagram actively to a considerable extent, even though they do not use all social media platforms effectively. Consequently, construction companies in Kayseri are actively using only a few of social media platforms. In order to communicate more with their customers, gain brand sympathy, create a corporate image, promote products and services, companies should give more importance to social media platforms, each of which has a separate dynamic and strategy, and use these platforms more effectively.