Ebû Amr b. el-Alâ ile Hasan-ı Basri kıraatleri örnekliğinde mütevâtir ve şâz kıraatlerin karşılaştırılması
The comporison of mutawatira and shazzah recitations under the guidance of Abu Amr b. al-Alâ and Hasan-i Basri's recitations
- Tez No: 587510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ebû Amr b. el-Alâ ile Hasan-ı Basri'nin hayatlarından, eserlerinden, yetiştikleri ilmi ortamlardan bahsedilmiş ve kıraat ilmine katkıları ele alınmıştır. İkinci bölümde Basra'nın tanıtımından ve Basra ekolünün özelliklerinden bahsedilmiştir. Kur'an'ın fonetik kıraat farklılıkları da denilen usül konusunda bilgiler verilmiş ve teze konu olan kıraat imamlarının tercih ettikleri kıraat vecihlerinin usül yönünden mukâyesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two-part. In the first part the Ebû Amr b. el-Alâ's and Hasan-ı Basri's lives, works, scientific environments and their contributions to the science of Quran were discussed. In the latter part, the introduction of Basra and the characteristics of the Basra school are mentioned. Information about methodology which is also known as the phonetical recitation differences of Quran is given and recitation preferences of the Imams which are subject of this thesis are compared in terms of the methodology.