Beklenen ve beklenmeyen bazı olayların piyasalar üzerindeki etkisi
The impact of some expected and unexpected events on markets
- Tez No: 688287
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYİĞİT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın amacı; Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarınca Türkiye'ye verilen kredi notlarının, Merkez Bankası politika faizi kararlarının, sivilleri hedef alan terör olaylarının ve yaşanan siyasi olayların bazılarının Borsa İstanbul 30 (BİST30) endeksi kapsamında işlem gören şirketlerin hisse senetleri üzerinde bir etkisinin bulunup bulunmadığı, dolayısıyla ilgili olaylara karşı piyasanın etkin bir piyasa olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda 2008-2020 yılları arasında yaşanan 48 olayın etkisi karıştırıcı etkiler de göz önünde bulundurularak olay çalışması yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, piyasalar üzerinde en çok etkisi bulunan olayları; Merkez Bankası'nın politika faiz kararları, siyasi olaylar, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarında Türkiye'ye verilen kredi notları ve sivilleri hedef alan terör olayları olarak sıralamak mümkündür. Bu sonuçlar, BİST30 endeksine dâhil şirketlerin ilgili olaylara karşı yarı-güçlü formda etkin olmadığını gösterirken Merkez Bankası'nın politika faiz kararlarına yönelik piyasanın verdiği tepki“sahte sürü davranışı”, siyasi olaylara yönelik piyasanın verdiği tepki“belirsiz bilgi hipotezi”, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarınca Türkiye'ye verilen kredi notlarına piyasanın verdiği tepki“beklenti teorisi”ve sivilleri hedef alan terör olaylarına karşı piyasanın verdiği tepki“adaptif piyasa hipotezi”ile tutarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether the credit ratings given to Turkey by international credit rating agencies, Turkish Central Bank's policy interest rate decisions, terrorist attacks against civilians, and certain political events influence the stock prices of companies in the Borsa İstanbul 30 (BIST30) Index in order to reveal whether the stock market could be considered efficient in the face of the aforementioned events. To this end, the effects of 48 events that occurred between 2008 and 2020 were analyzed through the event study methodology by considering confounding factors. The analyses revealed that the event that had the greatest impact on stock markets was the policy interest rate decisions of the Turkish Central Bank, followed by political events, credit rating scores of international credit rating agencies, and terrorist attacks against civilians, respectively. These findings show that companies in the BIST30 index are not effective in the semi-strong form. The market response to the Turkish Central Bank interest rate decisions can be explained by spurious herding. In contrast, the market responses to political events, credit rating scores are given by international credit rating agencies, and terrorist attacks against civilians are consistent with the uncertain information hypothesis, prospect theory, and adaptive market hypothesis, respectively.