Sünnette boşanma
The divorce in sunnah
- Tez No: 587526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Kütüb-i Sitte'deki talak hadisleri esas alınarak, Hz. Peygamber (s.a.v)'in sünnetinde boşanma konusundan bahsedilecektir. Bu amaçla müelliflerin talak kitaplarında yer vermiş oldukları en önemli rivayetler tespit edilecek ve bu hadisler doğrultusunda sünnette boşanma konusu ortaya konulmaya çalışılacaktır. Giriş bölümünde tezin problem durumu, araştırmanın amacı, alt problemlerin neler olduğu hakkında bilgi verilecektir. Birinci bölümde konuya giriş ekseninde kavramsal çerçeve ve talakın mahiyeti hakkında kısa bilgiler yer alacaktır. İkinci bölümde, Kütüb-i Sitte müelliflerinin Talak Bölümü'nde kullandıkları bab başlıklarına yer verilecek ve başlıklar üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Üçüncü bölümde, müelliflerin kullandıkları bab başlıkları göz önünde bulundurularak ana konular belirlenecek ve her konuyla ilgili Kütüb-i Sitte müelliflerinin konu ile ilgili seçilen en önemli rivayetlerine yer verilecektir. Sonuç bölümünde ise Kütüb-i Sitte müelliflerinin Talak Bölümü'nde kullandıkları bab başlıkları ve bu bab başlıkları altında yer verdikleri hadisler çerçevesinde Hz. Peygamber'in sünnetinde boşanmanın nasıl olması gerektiği tesbit edilecektir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the issue of divorce in the Sunnah of Prophet Muhammed based on the six books (Kutub-i Sıtte) of Hadith. Therefore; the researcher will identify the narrations provided by the author of the six books of Hadith, so that the subject of divorce in the Sunnah will be clarified. In the intro chapter the researcher will provide information on the problem of research and its purpose as well as the concept of divorce and its meaning. In the first part, the conceptual frame work and brief information about the nature of the divorce will be given. In the second chapter the researcher will discuss and evaluate the titles of chapters concerning divorce that developed by the authors of the six books of Hadith. In the third chapter, the main topics of the research will be determined in the light of the titles of the chapters developed by the authors of the six books of Hadith. In the conclusion section, the titles of bab used by the authors of six books in the Divorce Department and the hadiths under the titles of these babies are mentioned. The divorce in the Sunnah of the Prophet should be determined.