Hücre konusunun karikatür destekli birleştirme tekniği ile öğretimi
Teaching of cell subject with caricature-supported jigsaw technique
- Tez No: 587525
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma“Hücre”konusunun öğretiminde kullanılan Karikatür Destekli Birleştirme Tekniğinin ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve kazandıkları bilgilerin kalıcılığına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modelleri içerisinde yer alan deneysel araştırma desenlerinden öntest-sontest karşılaştırma gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 1. döneminde Erzurum merkezde bulunan bir Anadolu lisesinin 9. sınıfında öğrenim gören toplam 40 öğrenciden oluşmaktadır. Bu şubelerden deney grubu (n=20), kontrol grubu ise (n=20) olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Hücre Başarı Testi ve Karikatür Destekli Birleştirme Tekniği Öğrenci Görüş Anketi kullanılmıştır. Veriler parametrik testleri yapmaya uygun olduğundan analizlerde bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Uygulama sonunda“Hücre”konusunun öğretiminde kullanılan karikatür destekli birleştirme tekniğinin 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve öğrenilenlerin hatırda tutulması açısından olumlu etkilerinin olduğu ayrıca Karikatür Destekli Birleştirme Tekniği Öğrenci Görüş Anketi sonuçlarından öğrencilerin yöntemle ilgili olumlu fikirlere sahip olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın son bölümünde, araştırma sonuçları çerçevesinde konu ile ilgili görüşler ve yapılacak yeni çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the effect of teaching 'cell' topic through caricature assisted assembly technique on ninth class high school students' academic success and permanence of learned indormation. Prerest-posttest comparison group quasi-experimental design, which is an experimental research model, one of quantitative research models, was used. The sample of this study consisted of 40 students who take education in an Anatolian High school in Erzurum city center 2018-2019 academic year 1st semester. Experiment group of this study was set as (n=20) and control group was set as (n=20). Data was obtained through cell achievement test and caricature assisted jigsaw technique student opinion survey. As data was proper for parametric testing independent samples t-test was used in analysis. At the end of the study, caricature assisted jigsaw technique which was used in teaching of topic of cell had positive effects on academic success of 9th grade students and recalling of learned information from caricature assisted jigsaw technique student opinion survey. In addition, it was determined that students had good opininons about the method.At the final chapter of the research, within the framework of the research results, the views and proposals for the further activities have been submitted accordingly.