Tez yazım sürecindeki erteleme kavramı: A/R/tografik bir sorgulama
The procrastination concept in the writing thesis process: an A/R/tographic inquiry
  1. Tez No: 587605
  2. Yazar: MERVE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öznel bir sanatsal sorgulama teması çerçevesinde ele alınan bu tezde“erteleme”kavramı a/r/tografik bir yaklaşıma dayalı olarak incelenmiştir. Hayatın içinde genel bir davranış problemi olan erteleme, öncelikle ana hatlarıyla araştırılmış daha sonra öznel bir sorgulama sürecine tabi tutulmuştur. Erteleme kavramı, sanat eğitimi süreci kapsamına ilişkin kişisel sorgulamalarla tasarım sürecine yansıtılmıştır. Bu sanatsal süreçte, otobiyografik sorgulamaya (autobiographic inquiry), öykülemeye (narrative), görselleştirmeye yer verilmiştir. Hem öykülemede hem de görselleştirmede metafor kullanımına gidilerek a/r/tografi yönteminin sanat temelli araştırmalara sağladığı elverişli yaklaşımlardan faydalanılmıştır. Metafor kullanımıyla“perdeleme”ve“içimdeki zaman”kavramları oluşturulmuştur. Araştırmanın yansımaları, çalışmanın amacına ve yöntemine uygun şekilde, sanatçı (artist) oluş, araştırmacı (researcher) oluş, öğretmen/öğrenen (teacher) oluş başlıkları adı altında aktarılmaya çalışılmış, araştırmanın araştırmacıya sanatçı olarak, araştırmacı olarak ve öğretmen-öğrenen olarak bulunduğu katkılar yansımalar bölümünde ifade edilerek sonuca bağlanmıştır. Araştırmanın hem katılımcısı hem de araştırmacısı olma deneyiminin aktarıldığı çalışmada bu üç rolün iç içe geçmiş bir şekilde birbirini besleyerek ilerlemesi, araştırma yaparken tasarlamanın, tasarım yaparken araştırmanın ve tüm bu sanatsal sorgulama çabasının sanat eğitimi çerçevesinde öğretici bir süreç olduğu sonucuna varılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is dealt with in the framework of a subjective artistic inquiry theme, the procrastination is conceptually examined with a/r/tographic approach. Procrastination, which is a general behavior problem in life, was first investigated in general terms and then subjected to a subjective inquiring process. Within the scope of personal art education process, the concept of procrastination was reflected to the design process with artistic inquiries. In this artistic process, autobiographical inquiry, narrative and visualization are included. Metaphor is used both in storytelling and visualization, and a/r/tography method has been utilized in favor of art-based research. With the use of metaphors, the concepts of“shielding”and“the time within me”were created. Reflections of the research in accordance with the purpose and method of the study were tired to report under the titles becoming-artist, becoming-researcher, becoming-teacher-learner, the contributions of the research to the researcher as artist, as researcher and as teacher-learner were concluded. In this study, the experience of being both a participant and a researcher of the research is conveyed and it is concluded that these three roles are intertwined, supporting each other, designing while researching, researching while designing, and all these artistic inquiry efforts are a pedagogical process within the framework of art education.