İşyeri nezaketsizliği ile iş stresi arasındaki ilişki: Akademisyenler üzerine bir araştırma
Relationship between workplace incivility and work stress: A research on academicians
- Tez No: 587681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde işyerlerinde çalışma şartlarının oldukça ilerlemiş olmasına rağmen, yükselen rekabet, giderilemeyen gereksinim ve istekler, çalışanların ve idarecilerin şahıslar arası münasebetlerindeki sabrını azaltarak nezaketsizliğin artmasına bu durum da çalışanlarda iş stresine sebep olmuştur. İlk etapta çalışanlara yavaştan zarar veren nezaketsizlik zaman içinde birçok negatif sonuçlar doğurur. Bu çalışmada işyeri nezaketsizliği ile iş stresi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın yöntemi açıklayıcı şekilde tasarlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma Kafkas Üniversitesi'nde görev yapan 263 akademisyen üzerinde gerçekleştirilmiştir ve elde edilen veriler SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak, güvenilirlik, korelayson, tanımlayıcı istatistikler ve farklılık testleri yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, birinci üst amir nezaketsizliği ile iş arkadaşı nezaketsizliği arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu, birinci üst amir nezaketsizliği ile iş stresi arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu, iş arkadaşı nezaketsziliği ile iş stresi arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although working conditions improved a lot in the workplaces at the present time, the rising competition, unfulfilled requirements and requests caused the diminishing of patience in the relations between the workers and administrators. Irritability, bad mood and behaviours caused work stresses. At the first stage, incivility, which gives harm to the workers slightly, result in a great deal of negative effects. In the study, the relationship between workplace incivility and work stress was investigated. The method of the study was designed descriptively. Questionnaire technique was used as data collecting method. This study was applied to 263 academicians working at Kafkas University, and the obtained data were evaluated by using SSPS 20 Statistical Package Program, and by carrying out factor, reliability, correlation, regression analysis, descriptive statistics and discrimination tests. According to findings or research, it has been determined that there are a positive, middle level and meaningful relationships between first upper superior incivility and colleague incivility; first upper superior incivility and work stress; colleague incivility and work stress.