Titanyum dioksit, çinko oksit ve magnezyum oksidintoplanmalı sır bileşimlerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on crawling glaze compounds of titanium dioxide, zinc oxide and magnesium oxide
  1. Tez No: 587691
  2. Yazar: ÖZNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇAKI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Endüstriyel üretimde sır hatası olarak kabul edilen toplanma, yarattığı etki ile artistik anlamda kullanılmaktadır. Özellikle seramik formlara dokusal katkısından dolayı tercih edilen toplanmalı sırlar, dekoratif seramik ürünlerde hatta seramik takılarda dahi kullanım alanlarına sahiptir. Toplanmalı sırların elde edilebilmesi için kullanılan başlıca metal oksitler; titanyum dioksit, çinko oksit ve magnezyum oksittir. Araştırma kapsamında bu oksitlerin standart saydam sır ile üçlü ve dörtlü sistemde kombinasyonlarının 1160 oC'de döküm çamuru üzerine denemeleri yapılmıştır. Genel olarak üçlü sistemlerde sır oranı azaldıkça, titanyum dioksit, çinko oksit ve magnezyum oksit oranları arttıkça, sırın yüzeye tutunması azalmış, bünyeden kopmalar ve dökülmeler artmıştır. En iyi sonuçlar % 50-60 sır oranı ve % 10-40 arasında değişen oranlarda titanyum dioksit, çinko oksit ve magnezyum oksit oranlarına sahip 4-10 numaralı sırlarda gerçekleşmiştir. Tam olarak gelişen ve toplanma sağlanan sırlardan seçilen olumlu sonuçlar fırça, puar ve akıtma yöntemleri ile iki boyutlu ve üç boyutlu renkli ve renksiz döküm çamuru ile şekillendirilmiş formlar üzerine uygulanmış, seçilen toplanmalı sırlar renklendirilerek incelenmiştir ve kişisel uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crawling which is accepted as a glaze mistake in industrial production is used in artistic understanding with the effects it creates. Particularly preferred because of its textural contribution to ceramic forms, collected glazes have areas of use in decorative ceramic products and even in ceramic jewelery. The main metal oxides used to obtain the crawling glazes; titanium dioxide, zinc oxide and magnesium oxide. Within the scope of the research, the combinations of these oxides with the standard transparant glaze and triple and quadruple system were tested on 1160 oC casting slip. In general, as the glaze ratio decreases, as the ratio of titanium dioxide, zinc oxide and magnesium oxide increases, the adhesion of the glaze to the surface is reduced and the breaks and spills are increased. The best results were obtained in the glaze which have 4-10 numbers, % 50-60 transparant glaze and % 10-40 in titanium di-oxide, zinc oxide and magnesium oxide. The positive results selected from the glazes which are fully developed and crawled were applied on colored and colorless casting sludge in two-dimensional and three-dimensional forms by brushing and pouring methods. Selected crawling glazes were examined by color and personal applications were made.