İneklerde real-time ultrasonografi ile ölümlerin insidansının belirlenmesi
Determination of the incidence of embryonic death by means of real time ultrasound scanning in cows
- Tez No: 58775
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ALİ DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İneklerde Real-Time Ultrasonografi İle Embriyonik Ölümlerin İnsidansının Belirlenmesi Bu çalışmada, saha şartlarında real-time, B-mode, linear-array, 5 MHz, intrarektal probu olan ultrason ile ineklerde embriyonik ölümlerin insidansı belirlenmeye çalışıldı. Materyal olarak, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü ve Konya bölgesi aile işletmelerindeki değişik ırk ve yaştaki 8 baş gebe düve ve 92 baş gebe inek kullanıldı. Çalışmada kullanılan hayvanlara, doğal aşım veya suni tohumlamadan sonraki 22., 26., 30., 37. ve 45. günde olmak üzere 5 kez ultrasonografik muayene uygulandı. Uterusta gebeliğe ilişkin görüntüler idrar kesesinin kranialinden elde edildi. Uterus lumeninde nonekojen bir bölge veya ekojen olarak görülen embriyo tespit edildikten sonra ovaryum dokusuna göre daha ekojen olan corpus luteum da tespit edildiğinde hayvanın gebe olduğuna karar verildi. Embriyonik ölümlere, ilk muayenede (22. gün) embriyo belirlenen hayvanların daha sonraki muayenelerinde embriyo bulunamadığı, embriyonun kalp atımları tespit edilemediği veya embriyonal sıvıların rezorbe olduğu zaman karar verildi. Çalışma süresince 100 baş gebe düve ve ineğin 30'unda (% 30) embriyonik ölüm tespit edildi. Bu ölümlerden 22*si (% 22) 26. günde, 5'i (% 5) 30. günde, 2'si (% 2) 37. günde ve l'i ise (% 1) 45. günde yapılan muayenelerde belirlendi.Embriyonik ölümlerin infertilitenin en önemli nedenlerinden biri olduğu, real-time ultrasonla embriyonik ölümlerin teşhis edilebildiği ve ayrıca gebelik şekillendikten sonra da embriyonal gelişimin ultrason yardımıyla izlenebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Determination of the Incidence of Embryonic Death by Means of Real-Time Ultrasound Scanning in Cows The incidence of embryonic death was determined by real-time, B-mode, linear-array ultrasonography with 5 MHz intrarectal probe in cows reared in field conditions. Eight pregnant heifers and ninety-two cows from different age and breed were examined experimentally. The animals were either belong to Research Farm of Veterinary School, University of Selçuk or Central Animal Research Institute of Konya or certain private farms around Konya province. Animals were ultrasonographically examined 5 times on day 22, 26, 30, 37 and 45 after breeding or artificial insemination. Pregnant uterus was examined at the cranial side of vesica urinaria. Pregnancy diagnosis was made on the basis of the observation of a nonechogenic region in uterus or echogenic embryo and a more echogenic corpus luteum in ovarian stroma. Embryonic death were suggested according to different criteria : Cessation of hearthbeats, resorbtion of embryonic fluids and unexistence of embryo at the later examinations following the animal had been diagnosed as pregnant on the day 22. The incidence of embryonic death was 30 %. The rate of embryonic loss on day 26, 30, 37 and 45 were 22, 5, 2 and 1 %, respectively. It was concluded that embryonic loss was one of the most crucial problem in bovine infertility. It was observed that embryonic loss can be determined by real-time ultrasonography and that embryonic development can be easily monitored by ultrasonography.