Değişim mühendisliği ve inovasyon yönetiminin işletme performansı üzerindeki etkisi
Impact of reengineering and innovation management on business performance
- Tez No: 587778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada, İstanbul ilinde yaşayan hizmet sektörü çalışanlarının şirketlerinde değişim mühendisliği ve inovasyon yönetimi ile ilgili literatür çalışmaları neticesinde işletme performanslarını hangi ölçüde etkileyeceğinin araştırılması hedef alınmıştır. 46 sorudan oluşan anket için 325 kişi çalışmaya katılmış ve değerlendirmeye alınmıştır. Anket verileri için SPSS programı kullanılıp, verilen cevapların güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yapılan analiz çalışmasıyla, değişim mühendisliği ve inovasyon yönetiminin işletme performansı üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak ise ülkemizde henüz yaygınlaşmaması, uygulamada yaşanan sorunlar ve uygulama hataları sebebiyle benimsenmemiş bir yöntem olması gibi nedenlerle değişim mühendisliğinin işletme performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında küresel gelişmelere kayıtsız kalamayan pazar piyasaları göz önüne alınarak inovasyon yönetimindeki zorunluluk halinin yadsınamayacağı gerçeğiyle karşı karşıya kalınmıştır. Hızlı değişen dünya düzenine ayak uydurabilmek açısından işletmelerin inovasyon yönetimini çoktan benimsediği görülmektedir. Bundan dolayı da inovasyon yönetiminin işletme performansına önemli düzeyde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Etkinin olumlu yönde olması ise şaşırtıcı bir sonuç olmamakla birlikte uzun süre geçerliliğini koruyacak gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to investigate in which areas the service performance of the employees of the service company living in Istanbul will affect the business performance as a result of the literature studies on engineering and innovation management. For the questionnaire consisting of 46 questions, 325 people participated in the study and were evaluated. SPSS program was used for the survey data and the answers were analyzed and evaluated using reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis methods. With the analysis study, the effect of change engineering and innovation management on the performance of the enterprise was tried to be determined. As a result, it has been found out that change engineering has no effect on operational performance due to the fact that it is not widespread in our country yet, it is an adopted method due to problems in application and application errors. In addition, taking into account the market markets that cannot remain indifferent to global developments, the necessity of innovation management has been challenged. In order to keep up with the rapidly changing world order, it is seen that the enterprises have already adopted innovation management. Therefore, it has been concluded that innovation management has a significant effect on business performance. The positive effect is not surprising, but seems to be valid for a long time.