Sigortacılık sektöründe karlılık analizi: Bir firma örneği
Profitability analysis in insurance: A company example
  1. Tez No: 587779
  2. Yazar: ŞERAFETTİN OKAN YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kar ve kârlılık ekonomi ve işletme bilimlerinin temel konularındandır. Ekonomik hayatta sigortacılık faaliyetleri ve sigorta işletmeleri önemli bir alan işgal eder. Kâr eden işletmelerden oluşan bir ekonomi sağlıklı ve iyi işleyen bir ekonomidir. Kâr işletmelerin etkin çalışıp çalışmadığını değerlendirmenin de temel ölçütlerindendir. Özel sektör işletmeleri kâr için çalışan kuruluşlardır. Kâr etmeyen işletmeler ayakta kalamaz ve kendilerinden beklenen hiçbir fonksiyonu yerine getiremez. Bir işletmenin kâr etmesi için gelirlerinin giderlerini aşması gerekir. Modern sigortacılık Batı'da kurumsallaştı ama ortak insan ihtiyaçlarına cevap vermesi sigorta kurumunun birçok yerde yakın zamanlarda ortaya çıkmış olması gerektiğini düşündürmektedir. Türkiye'de ilk sigortacılık faaliyetleri Osmanlı İmparatorluğu'nda başladı. Sigorta sosyal sigorta ve özel sigorta olarak ikiye ayrılır. Bu çalışmanın konusu özel sigorta ve özel sigorta içinde hayat-dışı sigorta alanıdır. Sigortanın ekonomik ve toplumsal hayatla ilgili birçok işlevi ve yararı vardır. Sigorta insanların hayatına güven kazandırır, toplumsal çöküşlerin olmasını veya büyümesini engeller, ekonomik hayatta müteşebbisleri rahatlatır, kredi fonlarını besler. Her işletme gibi sigorta işletmeleri de kâr etmek amacıyla çalışır. Sigorta işletmesinin kâr etmesi için işletme gelirlerinin işletme giderlerini aşması gerekir. İşletme giderleri her işletmede olan genel yönetim masrafları yanında sigorta şirketlerine mahsus faaliyetlerin giderlerini de kapsar. Sigorta şirketlerinin gelirleri ise sigorta faaliyetlerinden ve alan dışı yatırımlardan gelir. Türkiye'de sigorta sektörü gelişmiş ülkedekilerle karşılaştırılamayacak kadar küçüktür. Sigorta sektörünün önemli kuruluşlarından olan ve bu çalışmada kullanılan şirket de bu alanlarda faaliyet yürütmektedir. Ancak, bu alanların bazılarında, özellikle kara taşıtları sorumluluk dalında zarar etmektedir. Ülkede sigorta sektörünün gelişmesi için hem sigorta sektörü aktörlerinin hem de devletin yapması gereken şeyler vardır. Yapılması gereken şeyler sigorta şirketleri için iyi örgütlenmeden etkin tanıtıma devlet için isabetli regülasyon yapmaktan haksız rekabete yol açmamaya kadar uzanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Profit is among the basic subjects both in economics and business administration. The insurance sector has an extremely important place in economy. Making profit is the basic criterion in evaluating whether or not a firm is using sources it has effectively. All private firms work for profit. The firms which are not able to make profit can not survive and, shoulder any other responsibilities attributed to them. Though modern insurance developed in the West, the insurance as a human institute must have simultaneously born in different geographies. Insurance has very important economic and social functions. The insurance sector in our country came into existence first in the Ottoman Empire. The insurance is divided into two basic kinds: Social security insurance and private insurance. This study focuses on private insurance excluding life-insurance. The insurance companies seek to make profit. For this reason, their income should exceed their cost. The cost of insurance companies include administrative and technical costs. The revenue of insurance companies comes both from their activities in the sector and from their investments mainly in the financial sector. The insurance sector in Turkey is much smaller than in the developed world. The insurance branches in Turkey include: Health, accident, all kinds of vehicles, transportation, fire and natural disasters, general losses, land vehicles responsibility, air vehicles responsiblity, sea vehicles responsibility, general responsibility, credit, explotation of trust, financial losses, legal protection, and support. Chosen example company works in all these branches. It is in deficit in land vehcles responsibility insurance. In order for the Turkish insurance industry to develop, there are things to be done by the insurance companies and the state. The insurance companies should get better organized, invest in dijital infrastructure, and make effort to make its products known by the people. The state should make stimulative regulations for the sector and stop acting like an insurance company which does not ask the insured to pay premium.