Kayseri'de 12-24 yaş grubu gençliğin uzakdoğu sporlarına yöneliş nedenleri
Causes at 12-24 age group young people's heading towards far east sports in Kayseri
- Tez No: 58782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET“Kayseri'de 12-24 yaş grubu gençliğin Uzakdoğu Sporlarına Yöneliş nedenleri”nin araştırılması amacıyla ele alman bu çalışmaya 4 salondan 50 siyah kuşak 50 ara kuşak toplam 100 uzakdoğu sporcusu katılmıştır. Ayrıca Uzakdoğu Sporları yapmayan gençlik grubunun görüşlerini almak içinde 5 ayrı okuldan 100 kişilik gençlik grubu anketimizi cevaplandırmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre; gençlik grubunun Uzak doğu Sporlarına olan istek ve arzusu (Tablo:4.1.19) sebeplerinden önemli birini teşkil etmektedir. Kayseri'deki Uzakdoğu Sporları Salon sayısının ihtiyaca cevap verebilecek durumda olması gençliğin Uzakdoğu Sporlarına yönelmesinde tercih sebebi olmaktadır. Sporculara göre TV'den de daha etkilidir. (Tablo: 4.1.12.)61 Akraba ve kardeş rolüde tercihte önemli yer tutmaktadır. (Tablo: 4.1.21.) Uzakdoğu Sporcularının kendilerini bu sporların kazandırdığı yetenek nedeniyle toplum içinde kendilerini güvenlikte hissetmeleride Uzakdoğu Sporlarına yöneliş nedenleri arasında bulunmaktadır. (Tablo:4.1.18.) Uzakdoğu Sporlarının, sporcularca (Tablo: 4.1.13.) ve Sporcu olmayan gençlik grubu tarafından (Tablo 4.2.6) savunma sporu olarak değerlendirilmesi de Uzakdoğu Sporlarına yöneliş nedenlerinden olmaktadır. Ahlaki olgunlaşmaya verdiği önem itibarı ile de Uzakdoğu Sporları gençlik tarafından tercih nedeni olmaktadır. (Tablo:4.1.15.) Araştırma verilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda Sonuç olarak, bu konuda Kayseri'de ve Yurdumuzda bilimsel olarak araştırma yapılıp, yaklaşımda bulunulması, üniversite bazında ele alınması, bilimsel makale ve kitapların yazılması ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Totally 100 Far-East Sportsmen from various 4 sportscenters; 50 of them black girdle, 50 of them preblack girdle, joined this research which aims in finding out“Causes of 12-24 age group young people's heading towards Far- East Sports”. What is more, a group students, who come from different schools, answered our questionnaire. According to the data received from the answers of the questionnaire teenagers have got o deep desire and longing for the sports in question (See diagram 4.1.19.). Due to the fact that the number of sportscenters in Kayseri is adequate for the demand of youth, teenagers prefer these sports in question. According to sportsmen-owing to the selected conditions and adequacy of sports centers, these centers play a far more influential role than television in the lives of sportsmen. (See diagram 4.1.12.)63 The role of relatives or brotherhood has got o great impact on preference. (Diagram 4.1.21). One of the other reason of teenagers' preference Far-East Sports is that these sports enables sportsmen to gain a self-confidence in soci ety, (diagram 4.1.18.) The evalation of Far-East sports as a defence sports by both sportsmen (Table 4.1.13) and control group (Table 4.2.6) is one of the reasons for the trend to the sports. Because of the fact that Far-East Sports appreciate moral values and mo ral maturation, they are preferred by youth (Diagram:4.1.15). According to the phenomene which were received by the data of the re search, there should be a scientific approach towards this subject, the subject should be evaluated in an academic basis, articles and books should be writ ten.