The role of common factors in pivotal moments in couple and family therapy
Ortak değişim mekanizmalarının çift ve aile terapisi seanslarında deneyimlenen önemli anlardaki rolü
- Tez No: 587863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı çift ve aile terapisine özgü ortak faktörlerin seanslarda deneyimlenen önemli anlardaki rolünü incelemektir. Ortak faktörler yaklaşımı, bütün psikoterapi modellerinin ortak olarak bazı faktörler barındırdığını ve terapi modelinden bağımsız olarak bu ortak faktörlerin danışanların değişiminde etkili olduğunu savunmaktadır. Bu araştırmada, danışanlar ve çift ve aile terapistleri ile görüşmeler yapılmış ve seansta katılımcıların önemli/yararlı/anlamlı olarak adlandırdıkları anlarda çift ve aile terapisine özgü ortak faktörler belirlenmiştir. Araştırma soruları şunları içermektedir; 1)Katılımcılar, seanstaki hangi anları önemli olarak adlandırıyor? 2) Bu anları katılımcılar için önemli kılan nedir? 3) Danışanlar ve çift ve aile terapistlerinin görüşleri örtüşmekte midir? Örtüşmekte ise, hangi anlar örtüşmektedir? 4) Önemli olarak adlandırılan bu anlar, çift ve aile terapisi ortak faktörleri ile ilintili midir?
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the role of common factors specific to CFT in the pivotal moments of CFT sessions. With this aim, following four research questions are posed in the current study: 1) What moments do CFT clients and couple and family therapists view as pivotal (significant, different, helpful, meaningful) in individual, couple and family therapy sessions? 2) What makes these moments pivotal for each and what do they attribute its importance to? 3) Do clients' and therapists' views match? If so which ones do? If not, which ones do not? 4) Are these pivotal moments related to the CFT common factors or not?