Dış denetçilerin etik ve mesleki davranış kurallarına bağlılığı ve bunun denetim kalitesi üzerindeki etkisi: Libya örneği
Compliance of external auditors with ethics and rules of professional conduct and its impact on the audit quality: Libyan case
  1. Tez No: 587912
  2. Yazar: HASEN MAHAMED ALBEKSH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, Libya bankalarındaki denetçilerin etik ve mesleki davranış kurallarına bağlılığının, denetim kalitesi üzerinde etkisinin olup/olmadığının belirlenmesidir. Çalışmanın bir diğer amacı da denetçilerin etik ve mesleki davranış kurallarına bağlılığının ve denetim kalitesine yönelik algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermedini tespit etmektir. Araştırmada, anket yöntemi kullanılarak kolayda örnekleme yöntemi ile 148 denetçi ile yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler neticesinde etik ve mesleki davranış kurallarına bağlılık faktörilerinden nesnellik bağımsızlık ve gizlilik ile mesleki davranış faktörlerinin denetim kalitesi üzerine etkisinin olduğu, dürüstlük ve tarafsızlık ve mesleki yeterlilik ve gerekli özen faktörlerinin ise denetim kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine whether the auditors' adherence to the rules of ethics and professional behavior in the banks of Libya have an impact on audit quality. Another aim of the study is to determine whether the auditors' adherence to ethical and professional behavior rules and their perceptions about audit quality differ according to demographic characteristics. In the research, face to face surveys with 148 auditors were conducted by using the survey method and easy sampling method. The data obtained were analyzed using SPSS 22.0 program. As a result of the analysis, it was found that the factors of objectivity independence and confidentiality and professional behavior factors which are adherence to ethical and professional behavior rules had an effect on audit quality, honesty and impartiality and professional competence and necessary care factors had no significant effect on audit quality.