Cessna 172S skyhawk performans karar destek sisteminin geliştirilmesi
Decision support system development for performance determination of cessna 172S skyhawk
  1. Tez No: 587969
  2. Yazar: BAHADIR CİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sivil Havacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanoğlu yeryüzündeki ulaşım araçlarına bir alternatif olarak gözünü gökyüzüne çevirip uçabilen canlıları taklit etme isteği ile büyük bir emekle çalışmalara başladığı günden bu yana her zaman yeni bakış açılarını, yeni kavramları kullanmış ve elindeki mevcut teknolojiden sonuna kadar yararlanmaya çalışmıştır. Dolayısı ile, havacılık sektörü geçmişten bugüne kadar hep yeni teknolojik gelişmeler ile iç içe olmuştur. Günümüzde artan hava trafiği ve karmaşıklaşan uçak yapıları ile birlikte pilotların iş yüklerinde de bir artış söz konusu olmuştur. Bu iş yükü artışında pilotlara yardımcı olabilecek en önemli unsur kokpitlerde dijitalleşmenin ve bilgisayar destekli yazılımların üzerinde durulmasıdır. Bu çalışmada pilotlara, kazalara, emniyet ve insan faktörlerine değinilmiş ve pilot iş yükünü azaltma sürecine yazılım perspektifinde bir çözüm aranmıştır. Bu amaçla özellikle eğitim uçaklarını kullanan öğrencilerin işlerine yarayabilecek, kokpitlerdeki dijitalleşme konusu ile de bağlantılı olan Cessna 172S Skyhawk tipi uçak için örnek bir performans karar destek sistemi geliştirilmiş ve detayları ile açıklanmıştır. Karar destek sisteminin geliştirilmesi süresince gerekli veritabanı tabloları oluşturulmuş, interpolasyon hesaplamaları ile istenilen performans hesaplamaları elde edilmiştir. Tüm bu işlemler için Cessna 172S Skyhawk uçuş el kitabı referans olarak kullanılmıştır. Performans karar destek sisteminin geliştirilmesi sonucunda, pilotların iş yüklerinin azaltılmasına yardımcı olan ve el ile yaptıkları hesaplamalardan doğacak bir hatanın önüne geçen, yüksek doğruluğa sahip, kullanımı kolay, hızlı ve dolayısıyla zamandan önemli miktarda tasarruf etmeyi sağlayan bir performans hesaplama yazılımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since mankind started to work diligently on perpetuating animals that can fly as an alternative to grounded transportation vehicles, it has tried to adopt new insights and notions and benefit from newest technologies. Thus, aviation industry has gone always hand in hand with new technological innovations. There has been an increase in pilots' workloads due to today's increased air traffic and complicated aircraft structures. The most important factor that can help pilots deal with this workload increase is to put emphasis on digitalization of cockpits and computer supported software. In this study, crashes, safety and human factors have been mentioned and a solution has been sought to decrease pilot workload from software perspective. For this purpose, a performance decision support system has been developed and explained in detail, for Cessna 172S Skyhawk which can be related to digitalization in cockpits that can be used by students that use training airplanes. During process of developing decision support system, the necessary database tables have been created and the aimed performance calculations has been obtained by interpolation calculations. Cessna 172S Skyhawk flying handbook has been used as a reference for all these calculations. As a result of the development of performance decision support system, a performance calculation software has been created which helps the pilots relieve workload and prevents mistakes that can arise from calculation by hand, has a high accuracy, is easy to use and fast thus significantly saves on time.